1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Diş etiniz kanıyorsa dikkat!
Diş etiniz kanıyorsa dikkat!

Diş etiniz kanıyorsa dikkat!

Diş eti hastalıklarının ülkemizde her 10 kişiden 9’unda olduğunu belirten uzmanlar, “Diş eti kanamaları genelde ciddiye alınmayan bir hastalıktır. Ancak altta yatan bir diş eti hastalığının habercisi olabilir. Mutlaka bununla ilgili önlemler önceden alınm

A+A-

Dt. Ayça Tenli Kurt, sık karşılaşan hastalıkların başında diş ve diş eti hastalıkları ve buna bağlı olarak gelişen diş eti kanaması olduğunu söyledi.

Kurt, Diş ve diş eti hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenlerin başında doğru fırçalama tekniklerini bilmek, diş ipi ve ara yüz fırçası kullanmak olduğunu kaydetti.Dt. Ayça Tenli Kurt, diş eti kanaması ile ilgili merak edilen soruları cevapladı.


“Diş eti neden kanar?”


Kurt, Diş etinde meydana gelen kanamalar diş eti rahatsızlığının habercisi olabilir. Bakteri plağı ve diş taşı (tartar) birikimleri sonucunda, diş etlerinde ve dişleri çene içerisinde tutan kemikte iltihapsal bir alan oluşmakta ve diş eti kanaması ortaya çıkmaktadır. Öncelikle kanama gelişen bölgeler için daha dikkatli fırçalama ve diş ipi kullanılması ile beraber ağız hijyeni en iyi seviyeye getirilmelidir ki vücudun kendini yenileme kapasitesi kendini gösterebilsin. Kanama oluşan bölgeler tüm ağız hijyeni uygulamalarına rağmen iyileşme göstermiyorsa en kısa zamanda diş hekimine başvurulmalıdır” dedi.


“Nasıl önlem alınmalıdır?”


Kurt, Mutlaka önceden önlem alınmalı, ağız hijyeni uygulamalarına azami derecede önem gösterilmelidir. Dişler mutlaka günde 2 kere, sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce fırçalanmalıdır. Fırçalama esnasında hem dişler hem de diş etleri masaj yapılacak şekilde fırça hareketleri uygulanmalıdır. Fırçalama sonrası için ise diş arası bakımları tam olarak yapılmalıdır. Bunun için diş aralarında diş ipi veya diş arası fırçası gibi ağız hijyenine katkıda bulunacak yardımcı temizleyiciler kullanılmalıdır” diye konuştu.


“Diş eti kanaması olanlara tavsiyeler”


Diş etlerinde meydana gelen kanamaların tek başına diş kayıplarına neden olmayacağı gibi altta yatan bir diş eti rahatsızlığının habercisi olabileceğini anlatan Kurt, “Kanama olan bölgeler, mutlaka diş hekimi tarafından özenle incelenmeli ve sorunun kaynağı belirlenmelidir. Diş eti kanaması yaşayan bireylerin diş fırçalama ve diş arası bakım yapma alışkanlıklarına devam etmeleri gerekmektedir. Ağız hijyeni iyi duruma getirildiğinde vücudun kendini yenileme kapasitesi ve hastalıklarla savaşması çok daha kolay olacaktır. Diş eti kanaması nedeniyle diş fırçalama işlemini bırakmak, olayı kısır bir döngü içine sokacak ve var olan durumun daha da kötüleşmesine neden olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler