1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diplomat ve parlamenterlerden Baydemir'e ziyaret
Diplomat ve parlamenterlerden Baydemir'e ziyaret

Diplomat ve parlamenterlerden Baydemir'e ziyaret

Diyarbakır Newroz'una gelen Alman ve Fransız parlamenter ve diplomatlar Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti.

A+A-

Alman Sosyal Demokrat Parti milletvekilleri Caren Marks ve Kirsten Lühmann, dünyanın en büyük organizasyonu olan Diyarbakır Newroz'unu ziyaret ettikten sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. Almanya'nın Hannover ile Diyarbakır arasında ikili ilişkileri geliştirmek istediklerini bildiren milletvekilleri, kentlerinde pek çok Türkiyeli yaşadığını ifade ettiler.

Baydemir'i ziyaret eden Fransa Büyükelçiliği 1. Katibi Julien Le Lan da Newroz organizasyonunun mükemmel olduğunu ve katılımın ise muhteşem olduğunu söyledi. Le Lan Türkiye'deki barış görüşmelerini memnuniyetle izlediklerini ifade ederken, Baydemir Fransa'da Kürt kadınlara yönelik gerçekleşen katliamın güven ortamını sarstığını söyledi. Katliamın aydınlatılmaması durumunda Kürtler ile Fransa arasındaki ilişkilerin eskisi gibi olmasının zor olduğunu bildirdi. Le Lan da Fransa'nın ve Fransız parlamenterlerin demokratikleşme sürecinin arkasında olduğunu, Fransa Büyükelçiliği'nin de en kısa sürede Diyarbakır'ı ziyaret etmek istediğini belirtti.

Baydemir konuklarına Si u Ronahi Sanat Atölyesi'nde üretilen "Newroz Piroz be" yazılı cam tablo armağan etti.

HABERE YORUM KAT