1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dinkjianlar Diyarbakır'da hasret giderdi
Dinkjianlar Diyarbakır'da hasret giderdi

Dinkjianlar Diyarbakır'da hasret giderdi

Diyarbakırlı Ermeni müzisyenler baba-oğul Onnik ve Ara Dinkjian Diyarbakır'da konser vererek, hasret giderdi.

A+A-
Hüzünlü ve hareketli Ermeni ezgilerinin yükseldiği konseri yüzlerce seyirci ayakta izledi. Konsere Büyükşehir Belediyesi Belediyesi Eş Başkanları da katıldı.
 
Kendine özgü şarkı söyleme tavrı ile Amerika'da Ermeni müziğini yaşatan önemli müzisyenlerden biri olan Onnik Dinkjian ile dünya müziğinin önemli isimlerinden ve sayılı ud icracıları arasında görülen oğlu Ara Dinkjian Diyarbakır'daydı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Kent Konservatuarı'nın organizasyonuyla izleyiciyle buluşan sanatçılar dinleyicilere unutamayacakları bir konser verdi.
 
Konser öncesinde yönetmenliğini Onur Günay ve Burcu Yıldız'ın yaptığı, Ermenice'de“Hasret” anlamına gelen Garod filminin gösterimi yapıldı.
 
Onnik ve Ara Dinkjian'ın müzikal yolculuklarının, diasporada kurulan yaşamın ve yeniden yaratılan bir müzikal geleneğin hikayesini anlatan film, Dinkjian'ların, kimliklerinin kurucu bir parçası olan Diyarbakır'la karşılaşmalarıyla başlıyor. Belgesel, bu iki müzisyenin geçmişleri ve müzikal serüvenleriyle Diyarbakır arasında bir köprü kuruyor. Garod, Onnik ve Ara'nınhikayesini, bir yandan Diyarbakır, Anadolu ve Ermeni kilise müziğiyle olan bağları; diğer yandan da Night Ark, SidClark, Arto Tunç Boyacıyan, Eleftheria Arvanitaki, Sezen Aksu, Kardeş Türküler, Ahmet Kaya gibi grup ve müzisyenlerle olan buluşmaları ekseninde anlatıyor. Belgesel farklı coğrafyalardan ve ülkelerden geçerek bir müzikal geleneğin izlerini sürüyor. Bu anlamda Garod yalnızca kaybedilmiş olana duyulan hasreti değil, aynı zamanda müzikal bir geleneğin ve yaşamın yeniden yaratılmasını da ifade ediyor. 
 
Film gösteriminin ardından ilerlemiş yaşına rağmen güçlü sesi ve sahne performansıyla bir saati aşkın süre sahnede kalarak izleyiciyi adeta büyüleyen OnnikDinkjian, Diyarbakır'da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Ud, zurna, ney, darbuka, kanun gibi enstrümanlarla zaman zaman hüzünlü zaman zaman da hareketli ezgiler çalan Onnik- Ara Dinkjian ve ekibi adeta müzikleriyle Ermenileri ve yaşananları anlattı.
 
Sanat acılarımızı dindirecek kadar güçlüdür
 
Konserin ardından sahneye gelen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı sanatçıları çiçek vererek kutladı. “Bu sadece Diyarbakır'a duyulan bir hasret değil, bizim de komşularımıza, kirvelerimize, Ermeni kardeşlerimize duyduğumuz bir hasrettir” diyen Kışanak, bugün bu hasreti bir parça olsun dindirebildiklerini söyleyerek sanatçılara teşekkür etti. Sanatın, kültürün ve müziğin bütün acıları dindirecek kadar güçlü olduğunu ifade eden Kışanak, “Belki yaşadıklarımızla yüzleşmek için, geride kalanlara sesimizi duyurmak için de buna ihtiyacımız vardı. Bugün Xançepek'teki, Alipaşa'daki yüzyıl önce kaybettiklerimiz ve buraları terketmek zorunda olan kardeşlerimiz bizi duydular. Sizi duydular, yüreklerinde hissettiler.” diye konuştu.
 
Yaralarımıza merhem olduk
 
Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı da bazen sözcüklerin anlamını yitirdiğini söyleyerek, bu gece her şeyin yüreklerde aktığını belirtti.
 
“Coğrafya kaderdir, insandır, acıdır, yürektir, yürekte sürekli kanayan bir sızıdır” diyen Anlı, şunları söyledi:  “Bu gece hem yüreğimizdeki yaraları deştik hem de o yaralara beraber merhem sürdük. Hepimiz yaralıyız. Hepimiz bu coğrafyanın mağdurlarıyız. Hepimiz  birlikte geleceği inşa etmek için bir aradayız.”  
 
Burada sadece Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi değil Aram Tigran Kent Konservatuarı'nın ev sahipliğini yaptığını anımsatan Anlı,  “Aram Tigran'a, Qarabete Xaço'ya, belgeselde izlediğimiz, geçen yıl bu zamanlar nikahını kıydığımız Bayzar Anaya ve izlediğimiz bütün güzel insanlara bu geceyi adıyoruz ve onları anıyoruz” şeklinde konuştu.
 
Ara Dinkjian ise “100 yıl önce bu topraklarda konser vermek ve sizlerle buluşmak bizim için bir hayaldi ve bu gerçek oldu.” Dedi. 
 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT