1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dillendirilmeyen acıları dile getirdi
Dillendirilmeyen acıları dile getirdi

Dillendirilmeyen acıları dile getirdi

Müzisyen Muslih Uçar, Kürt klasiklerinden esinlenerek “Qerîna Bêdeng” (Sessiz Çığlık) isimli enstrümantal bir albüm çıkardı. Uçar, 3 parçasına Van, Diyarbakır ve Kars'ta klip çekecek.

A+A-
TRT Radyosu sanatçısı Muslih Uçar, Kürtler'in dillendirilemeyen acılarını 8 parçalık enstrümantal albümde anlattı.
 
“Qerîna Bêdeng” isimli albümde, Kürt klasiklerinden Evdalê Zeynikê, Siyabed û Xecê gibi parçaların yanısıra Ermeniler'in acılarını anlatan “Xerîbî” isimli şarkılar yer alıyor.
Uçar, “Xerîbi” isimli şarkıya, Ermeniler'in geleneksel çalgısı duduku kendisi çalarak eşlik etti.
Rûdaw'da yeralan habere göre, albümde yer alan “Ba” dışındaki 7 şarkı da  Muslih Uçar ait.Albümde, nefesli çalgıların yanısıra, kabak kemane, keman, klasik gitar, bas gitar, bağlama gibi çalgıların da tınıları yer alıyor.
 
Albüm hakkında bilgi veren Uçar, Kürtler'in dile getirilemeyen acılarını anlatmak istediğini belirtti. Uçar, “Dengbêjler Kürt kültürünün önemli temsilcileri. Çocukluğumdan beri dinlerdim. Bu kültürün yok olmaması için albümümde dengbêjlerden destek aldım” dedi.
 
Uçar, önümüzdeki günlerde “Destê Govendê” isimli şarkısına Diyarbakır'da, “Siyabend û Xecê” şarkısına Van'da, “Xerîbî” isimli şarkısına da Kars'ta klip çekmeyi düşünüyor.

HABERE YORUM KAT