1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Dilimize ve kültürümüze sahip çıkalım'
'Dilimize ve kültürümüze sahip çıkalım'

'Dilimize ve kültürümüze sahip çıkalım'

Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şubesi, okullarda seçmeli olarak okutulan Kürtçe dersinin, eğitimini almış uzman öğretmenler tarafından verilmesi gerektiğini bildirdi.

A+A-

2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında alanında eğitimini almış uzman öğretmenlerin “Yaşayan diller ve lehçeler (Kürtçe)” dersini vermesi gerektiğini belirten Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş şöyle konuştu; “Bir dili yaşatacak olan insandır.

Yaşayan diller ve lehçeler ülkemizin en büyük hazinesidir. Bu hazineyi yaşatacak olan kişiler bu işin eğitimini almış uzman öğretmenlerdir. Milli Eğitim Bakanlığı alanında uzman öğretmenlere sahip çıkmalı ve onları kendi kurumlarında istihdam etmelidir. Bütün STK'lar ve bize düşen kültürlerimizi yaşatmak ve onlara sahip çıkmaktır”

UZMAN ÖĞRETMENLER

Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şubesi, seçmeli olarak okutulan “Yaşayan diller ve lehçeler (Kürtçe)” dersini Diyarbakır'da 2014-2015 eğitim öğretim yılında alanda eğitimini almış uzman öğretmenler tarafından eğitiminin verilmesi gerektiğini belirtti.

Açıklamada; “Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atamalarında belli üniversitelerde bu alanda eğitim görmüş öğretmen adayları atamalıdır. Ayrıca ülkemizin kültürünü geliştirmek ve yaşatmak için Halk Eğitimleri bünyesinde Anadolu'da yaşayan diller ve lehçeler üzerine kurslarda açılmalıdır” denildi.

KÜLTÜRLERİMİZİ YAŞATMAK

Eğitim Bir Sen Diyarbakır şube başkanı Yunus Memiş: “Bir dili yaşatacak olan insandır. Yaşayan diller ve lehçeler ülkemizin en büyük hazinesidir. Bu hazineyi yaşatacak olan kişiler bu işin eğitimini almış uzman öğretmenlerdir. Milli Eğitim Bakanlığı alanında uzman öğretmenlere sahip çıkmalı ve onları kendi kurumlarında istihdam etmelidir. Bütün STK'lar ve bize düşen kültürlerimizi yaşatmak ve onlara sahip çıkmaktır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT