1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Dilencilere baskın
Dilencilere baskın

Dilencilere baskın

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde dilencilik yapan 15 kişi zabıta ekiplerince yakalandı.

A+A-

Yenişehir Belediyesi Zabıta Müdürü Masum Özaksoy, son zamanlarda dilenci sayısında bir artışın olduğunu kaydederek, bu durumun il dışından gelip dilenen insanlardan kaynaklandığını söyledi.

Yenişehir Belediyesi zabıta ekipleri, vatandaşları rahatsız eden,yol ve cadde üstleri ile ibadet yerlerinde olumsuz görüntü yaratan dilencilere baskın operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında yakalanan 15 dilenci araçlara bindirilerek Yenişehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'ne götürüldü.

Halkının duygularını istismar eden dilencilerin büyük çoğunluğu Cuma günleri camii önlerini mesken tutuyor.

ZABITA EKİPLERİNE SALDIRDILAR

Dilencilere yönelik halktan gelen yoğun şikâyet üzerine Yenişehir İlçesi'ndeki dilencileri toplamaya başlayan Yenişehir Belediyesi Zabıta Ekipleri,bugün sürpriz bir operasyona imza attı.

Dilencilere yönelik yapılan uygulamalar esnasında bazı dilencilerin zabıta memurlarına ve basın mensuplarına saldırması sonucu bir zabıta memuru hafif şekilde yaralandı.

“DİLENCİLER İL DIŞINDAN GELİYOR”

Yenişehir Belediyesi'nin Dilencilere yönelik uygulamaları hakkında bilgi veren Zabıta Müdürü Masum Özaksoy , son zamanlarda Yenişehir İlçesi'nde dilenci sayısında bir artışın olduğunu kaydederek, bu artışın il dışından gelip dilenen insanlardan kaynaklandığını söyledi. Özaksoy,“İlçemizde 100'e yakın dilenci bulunuyor. Bu dilencilerin büyük çoğunluğu il dışında Hatay ve Adana tarafında gelip dilenmektedirler. Son zamanlarda halkımızdan dilencilere yönelik ciddi şikâyetler geldi. Biz bu şikâyetler üzerine halkın duygularını istismar eden dilencilere yönelik uygulamalarımızı artırdık.”dedi.

“ÇOCUK VE YAŞLILARA DİLENCİLİK YAPTIRILIYOR”

Şehir merkezinden alınan dilencileri, Yenişehir Zabıta Amirliği'ne götürüp yasal işlem yaptıktan sonra serbest bırakmak zorunda kaldıklarını belirten Özaksoy, “Gerçekten mağdur olmuş, hiçbir geliri olmayan ve zorunluluktan dolayı dilenenler de var. Bu durumda olanları tespit edip, sivil toplum kurumları aracılığı ile onlara birtakım çözümler getiriyoruz. Ancak daha acı olanı ise çocuk ve yaşlıları bu işte kullananlar var. Asıl sorun burada yatmaktadır. Okul çağındaki hatta okul çağına dahi gelmemiş çocukları bu işte kullanıyorlar. Bu türden dilenenlerin büyük çoğunluğu şehir dışından gelenler oluşturuyor. Bunlara yönelik de belediye olarak yeni çalışmalar başlatmış bulunuyoruz. Diyarbakır'ın önemli bir sorunu haline gelen dilencilere yönelik kentteki bütün kurumların birlikte hareket etmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT