1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Dil sorununu yazarlar dilin ruhunu yakalayarak çözebilir'
'Dil sorununu yazarlar dilin ruhunu yakalayarak çözebilir'

'Dil sorununu yazarlar dilin ruhunu yakalayarak çözebilir'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kitap Fuarı çeşitli etkinliklerle devam ederken, fuarın onur konuğu Şair Ehmêd Huseynî, dünyada asimilasyona uğrayan halklara en büyük darbenin dil üzerinden vurulduğunu belirterek, sorunu ezilen ulusların

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı’nın düzenlediği 2. Amed Kitap Fuarı, beşinci gününde kitapseverlerin yoğun ilgisi altında etkinliklerle devam ediyor.

Fuar kapsamında gerçekleştirilen, moderatörlüğünü Şexmûs Sefer’in yaptığı, “Edebiyat Toplum ve Entelektüellik” konulu panelin konuşmacısı fuarın onur konuğu Ehmed Huseynî’ydi. Huseynî, dünyada asimilasyona uğrayan halklara en büyük darbenin dil üzerinden vurulduğuna dikkat çekerek, Kürt kültürüne bakıldığında da bunun tanıklığını yapabileceklerini ifade etti. Huseynî, Kürt dilinin yaralı, düşürülmüş bir dil olduğunu belirterek, “Yüzyıldır sömürülmüş bir halkın hayallerini yazıyoruz. Bunun sorumluluğunu taşıyoruz.” dedi.

‘Sorun, dilin ruhu yakalanarak çözülebilir’

Bu sorunu çözmenin siyasetçilerin alanı olmadığını; ancak ezilen ulusların yazar ve şairlerinin dilin ruhunu yakalayarak çözebileceğini belirten Huseynî, Kürt aydınlarının bu sorumlulukla hareket etmesi gerektiğini söyledi. Huseynî, şöyle konuştu: “Bu ülke bizim. Onu yeniden kurup ona sahip olabilir miyiz? Farsçadan, Arapçadan arındırılmış bir Kürtçeyi, saklı köşelerinden açığa çıkarttığımız bir dili yaratabilir miyiz? Sorularını sormamız gerekiyor.”

Huseynî, aydınların topluma karşı ahlaki ve vicdani bir sorumluluk taşıması gerektiğini söyleyerek, “Ben sınırları tanımıyorum. Kim tanırsa tanısın. Nerede kan dökülürse, annelerin yası neredeyse oradayım. Bu benim ahlaki sorumluluğumdur. Bu dilin ulusal çıkarları doğrultusunda davranmam lazım. Eğer bu kimliğe sahipsem buna başka bir anlam yükleyip herkese sunmalıyım. Benim kimliğim insani bir kimliktir.” dedi.

‘Kürtçe kırık ve tutsak bir dil’

Huseynî, son 20 yılda aydının kim olduğunun kendisi için hiç öneminin olmadığına işaret ederek, “Kendimize dönüp bakmalıyız. Dilimiz, duygumuz, acılarımız nasıl oluşmuş bunu tartışmalıyız. Siz Türkçe, ben Arapça okudum. Beynimize depoladıklarımızı şimdi Kürtçeye çevirip yazmaya çalışıyoruz.” diye konuştu. Huseynî, Kürtçenin annemizden, babamızdan, sokaktan öğrendiğimiz kırık ve tutsak bir dil olduğunu kaydetti.

Ara Tonlar söyleşisi yapıldı

Yazar Ayşegül Devecioğlu ise Muharrrem Erbey’in moderatörlüğünde “Ara Tonlar” adlı kitabıyla ilgili düzenlenen söyleşiye katıldı. Devecioğlu, 12 Eylül’ün bir sınıf hareketi olduğunu ve en büyük mağdurun da işçi sınıfı olduğunu anımsattı. Ancak 12 Eylül’ün edebiyatta sadece işkence gören solcuların hapishane dönemine ve kahramanlık hikayelerine indirgendiğini söyleyen Devecioğlu, oysa ki bu dönemde işkence görmeyen kimsenin kalmadığını hatırlattı. Ara Tonlar’da geri dönüşün imkansızlığını anlattığını söyleyen Devecioğlu, “Kahramanların hesaplaşma yapamayacağını, kendi çaresizliklerine gömüleceklerini biliyordum. Özeleştiri romanı değil. Çok siyasi anlamlar yüklenmesinden yana değilim. Her ne kadar siyasi roman olmamasına rağmen yine de siyasi roman olarak addediliyor.” dedi. 

 ‘Yas için suçlular cezalandırılmalı’

12 Eylül’den sonra yas tutulamadığını söyleyen Devecioğlu, “Kayıp o kadar büyüktü ki. Birçok arkadaşımızı kaybettik, onlar demokrasi, insanlık onuru, özgürlük için mücadele ediyorlardı. Sadece arkadaşlarımızı değil birçok değeri kaybettik. İade-i itibar diye bir kavram var. 200 kişinin yandığı Cizre’yi nasıl unutacağız. Yasın bir toplumsal çerçevesi var. Yas için öncelikle suçluların cezalandırılması gerekiyor.” dedi.

Erbey, kitap fuarını düzenlediği için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederken, Devecioğlu da fuara gelmeyen başta kendi yayınevi Metis olmak üzere yayınevlerini eleştirdi.

HABERE YORUM KAT