1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dil için yürüyecekler
Dil için yürüyecekler

Dil için yürüyecekler

BDP Diyarbakır İl Örgütü, yurttaşları 15 Mayıs'ta yapılacak olan “Kürt diline özgürlük yürüyüşü”ne katılmaya çağırdı.

A+A-

BDP Diyarbakır İl Örgütü, 15 Mayıs'taki “Kürt diline özgürlük yürüyüşü”ne ilişkin parti binasında basın toplantısı düzenledi. BDP İl Eş Başkan Yardımcısı Eşref Mamedoğlu, 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı'nın Kürt halkının tarihi ve kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, bu bayramın temelini 1932 yılında yayınlanan Hawar dergisinden aldığını hatırlattı.

Kürt halkının ana dilini kullanmak istemesi, kendi dilinde eğitim görmek istemesinin en temel ve doğal hakkı olduğuna dikkat çeken Mamedoğlu, Kürt çocuklarının anadilde eğitim için özel okullara yönlendirildiğini, parası olanlara eğitim hakkı tanındığını söyledi. Mamedoğlu, AKP hükümeti bu politikalarından bir an önce vazgeçmesini ve Kürtlerden özür dilemesi gerektiğini dile getirerek, Kürt siyasetçilerin ve belediyelerin bir an önce devleti beklemeden dil çalışmalarına başlatmasını ve özelikle de belediyelerin hizmetlerinde Kürtçe dilini resmi dil olarak kullanmasını istedi. 

Mamedoğu, Diyarbakırlıları, 15 Mayıs tarihinde saat 16.00′da BDP il binasından Koşuyolu Parkı'na doğru yapılacak “Kürt diline özgürlük yürüyüşü”ne davet etti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT