1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİK'ten kutlu doğum buluşmasına çağrı
DİK'ten kutlu doğum buluşmasına çağrı

DİK'ten kutlu doğum buluşmasına çağrı

DİYARBAKIR- Demokratik İslam Kongresi (DİK), 18 Nisan günü Diyarbakır'da düzenlenecek Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katılım çağrısı yaptı.

A+A-
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), 18 Nisan günü Nevruz alanında Kutlu Doğum Haftası buluşması düzenleyecek. DİK üyeleri, cuma namazı çıkışı vatandaşlara etkinliğe katılmaları için bildiri dağıttı.
 
Ulu Cami önünde basın açıklaması yapan DİK yöneticisi Ekrem Baran, halkı Kutlu Doğum Haftası buluşması etkinliğine davet ettiklerini söyledi. Baran, Diyarbakır ve Van'ın yanı sıra 21 merkezde düzenleyecekleri Kutlu Doğum Haftası buluşmasını, Diyarbakır'da 18 Nisan günü Nevruz alanında yapacaklarını ifade etti. Baran, İslamiyet öncesi dönemlerde köleler ve kadınların pazarlarda satıldığını belirterek "İnsanlar öldürülüyor kız çocukları diri diri toprağa gömülüyordu.
 
Hz. Muhammed (sav) geldikten sonra bu insanlık dışı uygulamaları kaldırmıştır. Hz. Muhammed (sav) Mekke'de 13 yıl savaştı ama hiçbir zaman şiddeti uygulamamıştır. İslamiyet bir şiddet dini değildir. İslami ülkelere baktığımız zaman İslamiyet bir şiddet dini gibi gösteriliyor. Ama İslamiyetin özünde rahmet ve hak hukuk dinidir."
 
Ortadoğu'da, bugün İslam adını kullanarak vahşet uygulandığını belirten Baran, şunları söyledi: "Kadınlar pazarlarda satılıyor, çocuklar öldürülüyor. İbadet yerleri tahrip ediliyor. Bugün İslam adına değişik gruplar bunları yapıyorsa, Hz. Muhammed'in (sav) bize öğrettiği Kur'an-ı Kerim ve hadisi şerife uymuyor.” 
 
Baran, konuşmasının ardından beraberindekilerle birlikte, Kutlu Doğum Haftası etkinliğine katılmaları için vatandaşlara bildiri dağıttı.
 
(ÜN-YRT-HO-Y)
 

HABERE YORUM KAT