1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİKO'dan altın uyarısı
DİKO'dan altın uyarısı

DİKO'dan altın uyarısı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası (DİKO) Başkanı Mustafa Akkul, altının son dönemlerde yaklaşık yüzde 6-7 civarında düşüş sergilediğini ve bu durumun vatandaşın yüzünü güldürdüğünü belirterek, bundan sonra altının düşüp düşmeyeceği konu

A+A-

Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Mustafa Akkul, son zamanlarda altında sert düşüşler medya geldiğini ve bu düşmenin devam edeceği anlamına gelmediğini dile getirdi. Akkul, “Altın düştüğü gibi anlık yükselişler de olabilir. Altın almak isteyen vatandaşlarımız için bu dönemin tam zamanı olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki altının düşmenin bazı nedenleri olduğu görülmektedir” dedi.
Mustafa Akkul altının düşmesinin bazı nedenlerini ise şöyle açıkladı:

“ECB'nin Avrupa bankalarına 3 yıl vadeli 489 milyar Euro kredi sağlaması ile Avrupa bankalarına ilişkin endişelerin bir miktar gerilemesi sonucunda güvenli liman talebi azaldı. Teknik olarak önemli destek seviyelerinin kırılması, satışları hızlandırdı. Diğer pozisyonlarından zarar yazan piyasa oyuncuları, karda oldukları altında satışa giderek fon ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. ABD'de perakende satışlar, istihdam, sanayi üretimi ve tüketici güveni gibi makro veriler toparlanma göstermeye başladı. ABD'de şirket bilançoları güçlü gelmeye devam etti. Hem karlar beklentilerin üzerinde hem de şirketlerin nakit pozisyonları güçlü. Değerlemeler cazip seviyelere geriledi. F/K oranı 12 ile 10 yıllık ortalaması olan 17,6'nın yüzde 30 altına kadar geriledi; bu oran halihazırda 13,2 seviyesinde.Avrupa'da liderler, krizin çözümü için önemli bir irade ortaya koydu, bankalarla ilgili tansiyon kısmen düştü”.

DİKO Başkanı Mustafa Akkul, kısa vadede bu faktörlerin, özellikle de EUR/USD paritesindeki gevşemenin, devam etmesi halinde düşüş seyri görünebileceğini ancak, bundan sonra böyle bir durumun söz konusu olmasının görülmediğini dile getirdi. Akkul, altın alıcılarının düşüşü beklemelerinin yerine, yükselmeyi beklemelerinde daha yarar olacağını düşünmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT