1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. DİKKAT! Sahte fatura kurbanı olmayın...
DİKKAT! Sahte fatura kurbanı olmayın...

DİKKAT! Sahte fatura kurbanı olmayın...

Son günlerde artan digital sahte faturalar kullanıcıları tehdit etmeye başladı.

A+A-

Kişilerin mail hesaplarına gönderilen birebir firmanın fatura ve isimlerinin taklit edilen mailler aslında bilgisayarı ele geçirmek isteyen korsanların yeni hedefi haline geldi.

Turkcell veya TTNet, adresinden gelmiş gibi taklit edilerek kullanıcılara gönderilen sahte mailler kullanıcıların banka hesap bilgilerini ele geçirmek için kullandıkları son yönteme siz de kurban olmayın..


TTNET veya TURKCELL'den gelen bu e-fatura maili üzerindeki E-Faturamı görüntüle butonu sizi bir internet sayfasına yönlendiriyor, burada güvenlik kodunu girip görüntüle butonuna bastığınızda bilgisayarınıza bir zip dosyası indiriyor.

E-mail adresinize düşebilecek olan bu maile çok dikkat edin. Hacker`lar tarafından TTNet faturası görünümde gönderilen maillerin içinde virüs bulunuyor ve de link tıklandığı an virüs devreye giriyor.

Faturayı tıkladığınızda bilgisayara yüklenen virüs ile elektronik bankacılık hesap bilgileriniz ele geçiriliyor ve de banka hesapları bu şekilde boşaltılıyor. PDF görünümünde gelen sahte TTNET faturasında borcunuz yazıyor ve de faturayı görüntüle butonu bulunuyor. Bu butonu tıkladığınız anda da fatura zip veya rar olarak bilgisayarınıza indiriliyor, ardından siz de bunu masa üstünüzde açıyorsunuz.

Dosyanın adını da dikkat çekmemek için fatura.pdf olarak adlandıran hacker`lar bu şekilde de kolaylıkla bilgisayara ulaşıyor ve hesaplarınızı boşaltıyor.

TÜBİTAK, e-mail adreslerine gelen telefon ve internet faturaları konusunda vatandaşı uyarırken, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı içinde elektronik fatura görünümlü sahte emaillerle yapılan saldırılarda patlama yaşandığına dikkat çekiyor.

54661ab461361f21ecca5ebb.jpg

HABERE YORUM KAT