1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dikkat polis geliyor
Dikkat polis geliyor

Dikkat polis geliyor

Mazlumder ve Baran Tursun Vakfı, polisin silah kullanma yetkisini arttıran ve yaşam hakkı ihlallerine yol açan Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'nda değişiklik yapılması talebi ile Türkiye'nin genelinde "Dikkat Polis Geliyor" konulu bir kampanya başlattı.

A+A-

Polisin silah kullanma yetkisini arttıran ve yaşam hakkı ihlallerine yol açan Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'nda değişiklik yapılması talebi ile Mazlumder ve Baran Tursun Vakfı Türkiye genelinde "Dikkat Polis Geliyor," konulu kampanya çerçevesinde Mazlumder ve Baran Tursun Vakfı bir basın açıklaması yaptı. Mazlumder Diyarbakır Şubesinde yapılan basın açıklamasını, Şube yönetirlerinden Av. Cihan Ülsen Okudu.

Üslen yaptığı basın açıklaması ile polisin silah kullanma yetkisini düzenleyen Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu'nun, 2007 yılında içeriğinde yapılan değişiklik ile "Polisin silah kullanma yetkisi genişletildiğini, dolayısıyla keyfi silah kullanımını artırarak, 2013 yılı itibariyle 28'i gözaltında olmak üzere 128 kişinin ölümüne neden olmuştur. Üstelik bu insanlar,'dur' ikazına uymamak gibi, çok sıradan gerekçelerle katledildikleri gibi, yakınları tarafından açılan dava süreçleri ve sonuçları toplum vicdanını yaralayıcı biçimde seyretmiştir" dedi.

Ülsen basın açıklamasının devamında, "Yetkilerini PVSK'dan alarak adam öldüren polis memurları, sorumlu tutuldukları cinayetlere ilişkin savunmalarında 'görevimi yaptım'diyerek, bu cinayetleri 'adam öldürmenin görevleri arasında olduğu' algısıyla işlediklerini adeta itiraf etmişlerdir" şeklinde ifadelere yer verdi.

PVSK'ın, hem polisin silah kullanma yetkisini genişleterek vatandaşların yaşam hakkını ihlal ve mağdur ailelerini perişan ettiğini, hem de polisin katil olmasını mümkün kılarak polisi ve ailesini mağdur ettiğine vurgu yapan Ülsen, "Bu ülkede, bireylerin, kendi can emniyetini korumakla yükümlü memurlar tarafından sıradan gerekçelerle öldürülmüş olması kabul edilemez bir durumdur.Kanunlar bireyin güvenliğini ve huzurunu esas alarak yapılmalıdır. Ancak 128 kişinin, güvenliklerini sağlamakla sorumlu olduğu devletin memurları tarafından öldürülmüş olmaları, bu kanunu değiştirenlerin meseleleri güvenlik odaklı çözme yoluna gittiklerini göstermektedir. Oysaki toplumsal huzuru sağlamanın yolu, silah kullanma yetkisine sahip memurları aşırı yetkilendirmek değil, toplumsal adaleti sağlamaktır" açıklamasında bulundu.

Ülsen son olarak, "PVSK güvenliği sağlamak bir yana, tüm vatandaşların can güvenliğini tehdit eder durumdadır. Bizler, Mazlumder ve Baran Tursun Vakfı olarak, polisin silah kullanma yetkisini düzenleyen PVSK 16.maddesinin, bireyin kutsal yaşam hakkını, özgürlük ve güvenliğini esas alacak biçimde değiştirilmesini, bu doğrultuda PVSK'nın uluslar arası standartlara uygun olarak yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz" şeklinde açıklamada bulundu.

 

 

(Osman İçli-İLKHA)

HABERE YORUM KAT