1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Dikkat dikkat insan aranıyor'
'Dikkat dikkat insan aranıyor'

'Dikkat dikkat insan aranıyor'

DİYARBAKIR- Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği (KAYED), Diyarbakır'da basınla tanışma toplantısı düzenledi.

A+A-
Toplantıya KAYED Genel Başkanı Murat Özekinci, Diyarbakır Şube Başkanı Derya Simge Topuz, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi İmmünoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Serpil Bulut ve dernek üyeleri katıldı.
 
Toplantıda konuşan Özekinci, derneğin 2012 yılında hasta ve hasta yakınları ile yardımlaşma amacıyla kurulduğunu belirterek, dernek çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Acil durumlarda hasta yakınlarının kapı kapı dolaşarak, kan aradığına dikkat çeken Özekinci, artık bu görevi KAYED'in üstlendiğini ifade etti.
 
Dernekte üç birimin olduğunu anlatan Özekinci, “Sağlık hizmetleri birimimiz, hasta ve hasta yakınlarına yardımcı oluyor. Sosyal hizmetler birimimiz, sosyal projelere yardımcı oluyor ve çok önemli projelere imza attı. Örneğin, 'Minik Kalpleri Sevindirelim Oyuncak Projesi'ni yürüttü. Bu proje sayesinde, toplanan binlerce oyuncak, kırsal kesimlerdeki çocuklara ulaştırıldı. Eğitim hizmetleri birimimiz ise, toplumu bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Toplumda duyarlılık ve farkındalık oluşturulması için çeşitli eğitim faaliyetleri düzenliyor” dedi.
 
Derneğin çalışmalarının gönüllülük esasına dayandığına da dikkat çeken Özekinci, “Herkes gönüllü bir şekilde çalışmalara katılıyor. Şu anda 10 bin gönüllümüz var ve yaklaşık 2 bin kişiye kan verdik. Daha çok zor bulunan kanları temin ediyoruz. Birine kan ihtiyacı olduğunda, '0850 302 6 526' numaradan bize ulaşıyor. Biz de oluşturduğumuz veri tabanımızdan gönüllülerimize ulaşarak, kan vermelerini sağlıyoruz” diye konuştu.
 
“75 MİLYON ÜNİTE KAN TOPLAYALIM”
 
Dernek üyesi ve Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi İmmünoloji Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Serpil Bulut ise, teknoloji ve bir ülkenin gelişmişlik düzeyi ne kadar fazla olursa olsun, kan üretilemediğini vurgulayarak, “Kanın eksik olduğu yerde bu eksikliği gidermek için tek yol var; bu da kanı üreten insan. 70'li yıllarda radyolar sadece tek bir şey için kesilirdi. 'Dikkat dikkat acil kan aranıyor' anonsu ile kesilirdi. Ancak ben ne zaman o anonsu duysam, 'Dikkat dikkat acil insan aranıyor' diye aklımdan geçirirdim. Bir olalım, birlik olayım ve 75 milyon ünite kan toplayıp, bir köşede biriktirelim” şeklinde konuştu. 
 
(MP-AKK-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT