1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dikkat çeken hedefler
Dikkat çeken hedefler

Dikkat çeken hedefler

Elçi katledildiğinde yanında olan 2 avukatın bürosunun camına kurşun değdi.

A+A-

28 Kasın 2015 tarihinde Diyarbakır’da katledilen Baro Başkanı Tahir Elçi vurulduğu açıklama sırasında yanında bulunan 2 avukatın bürolarının camlarına iki hafta arayla kurşun isabet etti.

Diyarbakır Barosu Genel Sekreteri avukat Abdullah Çağer ile Baro Saymanı avukat Velat Alan’ın bürolarında yaşanan dikkat çeken bu iki olayla ilgili olarak, mermi çekirdekleri balistik incelemeye alındı, soruşturma ise sürüyor.


Diyarbakır’da Baro Genel Sekreteri avukat Abdulah Çağer’in, Çamlıca’da bulunan bir iş merkezindeki ofisinin camına, önceki gün mermi isabet etti. Daha önce de Diyarbakır Barosu Saymanı avukat Velat Alan’ın ofisinin camına, 24 Aralık günü uzun namlulu silahtan atılan bir kurşun isabet etmişti. Her iki olayda da polis olay yerinde inceleme yaptı ve camlardan çıkarılan deforme olmuş mermi çekirdeklerini çıkarıp, balistik incelemeye gönderdi. Olayla ilgili olarak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca da soruşturma başlatıldı.


Bu dikkat çeken iki olaydaki en önemli ortak nokta, Alan ve Çağer’in, öldürülen Baro Başkanı Tahir Elçi’nin son anlarında yanında olmaları. Avukatlar Çağer ile Alan, 28 Kasım günü Diyarbakır’da Dört Ayaklı Minare’nin ayaklarına kurşun sıkılması nedeniyle basın açıklaması yaptıktan sonra katledilen Baro Başkanı Tahir Elçi’nin yanındaydılar. Bu durum Elçi’nin ölümü ile ilgili olarak avukatların üzerinde baskı ve korku yaratılmak istenildiği endişesini yarattı.
Bürosuna kurşun isabet eden Abdullah Çağer, Elçi’nin öldürülmesi ile ilgili bir saldırı olup olmadığı konusunda “Umarız öyle değildir. Eğer öyle bir durum varsa da yetkililerin soruşturma konusunda çok daha dikkatli olmaları gerekir. Polisler mermiyi alıp incelemeye götürdüler, sonucunu bekleyeceğiz” dedi.


Velat Alan ise camlarına kurşun isabet etmesinin Elçi’nin ölümü ile ilgili olmadığını düşündüğünü belirtti. Alan, şöyle dedi:


“Bu olayların, Elçi’nin katledilmesi ile ilgili tanıklıkların korkutulması gibi bir durumun olduğunu düşünmüyorum. Kim bizi neden korkutsun ki, kaldı ki biz başkanımız Tahir Elçi’nin öldürülmesi ile ilgili tüm bildiklerimizi tanık olarak anlattık ve ifadelerimiz dosyaya girdi. Dolayısıyla artık bizim ortadan kaldırılmamızın soruşturmaya bir etkisi olmaz. Yani artık fail ya da failler için risk oluşturmuyoruz.

Ayrıca bürolarımızın bulunduğu bölge, sokağa çıkma yasağı ve çatışmaların sürdüğü Sur ilçesine yakın ve hemen her gün bu bölgede birkaç binaya mermiler isabet ediyor. Bizim bürolarımıza isabet eden mermiler de deforme olmuş, yamulmuş mermilerdi zaten. Yani ateşlendikten sonra bir yere değmiş ve sekip gelip bizim büroların camlarına isabet etmiş. Dolayısıyla da direkt olarak hedef alındığımızı düşünmüyorum. Hatta geçen günlerde bırakın mermiyi bir hastaneye roket isabet etti, işte daha iki gün önce bir eve top mermisi düştü” dedi.


Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirten Alan “Mermiler balistik incelemede ama mermilerin hangi silahtan çıktığı belli değil. Bu silahı kimin kullandığı da belli olmayacak büyük ihtimalle. Böyle bir durumda, silah tespit edilemediğine göre muhtemel şüpheli de tespit edilemeyecek. Bu çatışma ortamında ne yazık ki güvenliğin sıfıra indiği bir ortamda yaşıyoruz. Seken mermiler kahvaltısını yapan kadının kafasına düşüyor. Küçük çocukların yüzüne geliyor artık biz kendimizi nerede ise şanslı hissediyoruz. İyi ki kafamıza gelmedi de camımıza değdi diye düşünecek hale geldik ne yazık ki. Endişeliyiz ama kendimiz için değil kentimiz ve insanlarımız için endişeliyiz. Ben rahatım, tehdit altında olduğumu düşünmüyorum, görevimin başındayım” diye konuştu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler