1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİKENT: “Sur’da ‘haklar’ korunmalı!”
DİKENT: “Sur’da ‘haklar’ korunmalı!”

DİKENT: “Sur’da ‘haklar’ korunmalı!”

Başkanı Mehmet Ali Elbey, Sur’da hak sahiplerinin haklarının korunmasının gerektiğine dikkat çeken Elbey, Sur’daki kentsel dönüşümü takip etmek ve ilçeyi savunmak amacıyla esnaf, ilçede yaşayan yurttaşlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve meslek o

A+A-

Diyarbakır Kentsel Dönüşüm Derneği (DİKENT) Başkanı Mehmet Ali Elbey, Sur’da yürütülecek kentsel dönüşümü ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin açıkladığı ‘İhya Planı’nı değerlendirdi. Sur’da hak sahiplerinin haklarının korunmasının gerektiğine dikkat çeken Elbey, Sur’daki kentsel dönüşümü takip etmek ve ilçeyi savunmak amacıyla esnaf, ilçede yaşayan yurttaşlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve meslek odası temsilcilerinin de önü açılmalı” dedi.

 “BİTMİŞ BİR PROJE YOK”

Paylaşılan ilk görsellerin taslak proje olduğuna dikkat çeken Elbey, “İnsanları yerinde, semti semt kültürünü koruyacak bir dönüşüm planlıyor mu? Kentsel tasarımı öne çıkaran birtakım uygulamalar hedefleniyor mu? “Bu öyle 1, 2 senede hatta 5 senede gerçekleşebilecek bir süreç değil. Tarihi eserler çevresi nasıl düzenlenecek? İlçenin yeni merkezleri oluşuyor mu? İlçede yaşanan olaylardan dolayı zarar gören mahallelerde yeniden kurulumlar nasıl oluyor? İlçe yenilenirken altyapı ve trafik sorunları çözülüyor mu?” dedi. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONTROLSÜZ

Sur’da kentsel dönüşümün bir plan doğrultusunda yapılması gerektiğini ifade eden Elbey, şöyle konuştu: “Mevcut durumda basında çıkan projelerin üst ölçek planları yok. Plan notları ile Sur’da uygulama kararı almak istiyorlar ve sadece bu yönde çalışıyorlar. Ancak bu işler sadece plan notu ile olmaz. Bir kentin gelişimi için plan hiyerarşisi ihtiyaç vardır. Bu hiyerarşi dediğimiz şey üst ölçekten detay projelere kadar tüm planların bütüncül bir konsepte geliştirilmesini hedefler. Ancak Sur’da maalesef bunu göremiyoruz.

Bunun yerine parça parça projeler basına yansıyor. Bu projelerin yanı sıra parsel bazında yapılan uygulamalarda büyük bir tehlikedir ki bu uygulamalar Sur’da dönüşümü yıllar önce başlatmıştır. Yani dönüşüm kontrolsüz bir şekilde zaten başlamış durumda. Tüm bunların önüne geçilip, kentsel gelişimin kontrollü yürümesi için uygulama koşullarının, tüm projelerin birbiri ile olan ilişkilerinin görülmesi için tüm ölçeklerde planların çıkması şarttır.” 

PROJENİN 3 AYAĞI OLMALI

Sur’da geliştirilecek planının üçayaklı olması gerektiğini ifade eden Elbey, şunları söyledi: “Kent sakinleri birlikte karar vermeli. En az üçayağı olması lazım. Hukuksal, kültürel, sosyal boyutu olan şeyler.

Dünyada da böyle. En büyük kentsel dönüşümü deprem yapar derler. Dünyada, en büyük kentsel dönüşüm Hiroşima’dır dünyada. Ama arzu edilen bu değil. Çünkü yıkılmış. Yıkılanı yapmak, var olanı yıkmaktan çok daha kolay. Sonuç olarak hak sahipleri var. Onların haklarını korumak, onları orda korumak lazım. Sur’daki kentsel dönüşümü takip etmek ve ilçeyi savunmak amacıyla esnaf, ilçede yaşayan yurttaşlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve meslek odası temsilcilerinin de önü açılmalı” 

ELEŞTİRİLERE AÇIK PROJELER OLMALI

Elbey, taslak proje kısa film görsellerinin paylaşılmasının ardından gelen eleştiriler, tepkiler ve öneriler dikkate alınarak proje hazırlanılması gerektiğine değinerek, “Herkesin bu hassasiyeti göstermesinden dolayı daha teknik çalışmalar yapılabilir. Halka, odalara, mimarlar odasına sorularak dönüşüm projelerini anlatıp alternatif projeleri istenebilir. Halkın desteği anketlerde görülsün uygulama detayları birlikte konuşulabilir” dedi. 

İŞGÜZAR VE FIRSATÇI RANT ÇEVRELERİNE DİKKAT! 

Elbey, bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli olgunun işgüzar ve fırsatçı rant çevreleri olduğunu belirterek, “Evlerinizi, işyerlerinizi, arsalarınızı kimi zaman fahiş, kimi zaman türlü aldatmacaları gerekçe gösterip düşük bedeller sunarak, 'buralardan yol geçecek, buralar park, bahçe olacak vs.' gibi hiçbir aslı, astarı olmayan kaygılar yaratarak almaya çalışanlara itibar etmeyin.

İnanmayın. Hesabınızı, kitabınızı çok iyi yapın. Çünkü vereceğiniz kararlar sadece sizi değil çocuklarınızın geleceğini de belirleyecek” diye konuştu. HALKA ÇAĞRI Halka işgüzar rant çevrelerine karşı uyarılarda bulunan Elbey, "Bilgi kirliliğinin kafanızı karıştırdığı çok açık. Bu konuda her konuşana itibar etmeyin. Yeni kent merkezi olarak belirlenen bölgenin yüksek rant içerdiğini buna sadece bireysel anlamda tek tek verilen çabalarla karşı duramazsınız. Bireysel çabalar bir anlam ifade etmez.

Kaybetmemek için birleşmeniz, birlikte hareket etmeniz gerekiyor. İster dernek, ister vakıf olsun bir araya gelmelisiniz. Özellikle gücünüzü bir araya getirin, hem projelerde söz sahibi olun hem de hak kaybına uğramayın bu sayede geleceğinize bizzat kendiniz karar verin, kimsenin eline bırakmayın. Gerek STK anlamda olarak gerek bizzat şahsım adına ben her zaman, her koşulda sizlerleyim, yanınızdayım.

Tüm imkânlarımızla sizlerin mağduriyetine izin vermeyeceğiz. Yanınızda olduğumuzu bilin. Sizlerin mağdur olması, Sur’un bu işten zarar görmesi demek benim ve Diyarbakırlının mağdur olması demektir. Ben böyle bakıyorum olaya” dedi.

HABERE YORUM KAT