1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diken mezarı başında anıldı
Diken mezarı başında anıldı

Diken mezarı başında anıldı

Geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Diyarbakır Tabip Odası Eski Başkanı İlhan Diken, mezarı başında anıldı.

A+A-

Geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Diyarbakır Tabip Odası Eski Başkanı Dr. İlhan Diken, ölüm yıldönümünde Yeniköy Mezarlığı'ndaki mezarı başında anıldı. Anmaya, HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, HDP Diyarbakır il yöneticilerinin yanı sıra Diken'in ailesi ve arkadaşları katıldı.

Anmada konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, "Bizler mücadele arkadaşları olarak hep birbirimize baktık. Bir safın omuzdaşları olarak birbirimize baktık. Mücadele ederken güç ve moral aldık. Ama çoğu zaman yanımızdaki insanın yaşamına dair aslında pek de ciddi bir tanıklığımız yoktur. Birçok arkadaşımızı kaybettikten sonra onun yaşamına dair çok daha şey öğrendiğimizi gördük" dedi.

Diken'in mezarına karanfillerin bırakılmasının ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'na geçen yurttaşlar, Diken'in eşi Hüda Diken tarafından hazırlanan ve Diken'in yaşamını anlatan belgeseli izledi. Belgesel gösteriminin ardından konuşan Hüda Diken, eşi Diken'in sürekli ezilen halklar için ne yapabilirimin çabası içerisinde olan bir devrimci olduğunu belirterek, "Halkımızın ve arkadaşlarının üzerinde bir etki bırakıp gitmesi, bize ondan kalan anılar olarak hayatımda sürekli var olacaktır" dedi.

Diken'in ardından konuşan HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir de, "Bana göre onun yaşamı malum halka vakfedilmiş bir yaşamdır. O tertemiz bir insan olarak hakka yürüyen biri olarak sürekli akılda kalacak. Samimi söylüyorum ben halkına bu kadar bağlı bir insan görmedim. Eşine ve çocuklarına maddi bir miras bırakmamış olabilir fakat öyle bir miras bıraktı ki evlatları ve ailesi her zaman onun için başı dik olacak" şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler