1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİKASUM Erken Yaşta Evlilikler Çalıştayı düzenliyor
DİKASUM Erken Yaşta Evlilikler Çalıştayı düzenliyor

DİKASUM Erken Yaşta Evlilikler Çalıştayı düzenliyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Diyarbakır Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİKASUM) iki gün sürecek “Erken Yaşta Evlilikler Çalıştayı (Kadın mı? Çocuk mu?)” düzenliyor.

A+A-

30 Mart Cumartesi günü Sümerpark Ortak Yaşam Alanı içindeki Resepsiyon Salonu'nda düzenlenecek olan çalıştayın açış konuşmasını Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek ile BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane yapacak. Daha sonra basına kapalı olarak devam edecek olan çalıştayın ilk gününde DİKASUM'un Erken yaşta evlilikler ile ilgili yapılan araştırmanın sunumunu Sosyolog Pervin Yetiz yapacak. Erken yaşta evlilikleri sosyal ve kültürel açıdan Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Nükhet Eralp ile Uçan Süpürge Haber Merkezi Genel Yayın Yönetmeni Selen Doğan değerlendirecek.

“Erken Yaşta Evliliklerin Kadın ve Çocuk Üzerinde Yarattığı Travma” konusunu ise İştar Kadın Merkezi'nden Klinik Psikolog Fahriye Cengiz ile klinik psikologu Leyla Welkin işleyecek. “Erken Evliliklerin Hukuki Boyutu ve Uluslararası Sözleşmeler” konusunu ise Av. Ruşen Seydaoğlu'nun moderatörlüğünde insan hakları savunucuları Av. Reyhan Yalçındağ ile Av. Eren Keskin tartışacak. “Erken Evlilikler Cinsiyet Temelli Şiddet ve Aile İçi Şiddet” konusunu ise Kardelen Kadın Merkezi Koordinatörü Mukaddes Alataş ile Mor Çatı'dan Selime Büyükgöze tartışacak.

İkinci gün atölyeler düzenlenecek

31 Mart Pazar günü ise Kadın Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Zöhre Taş'ın moderatörlüğünü yaptığı “Erken Evlilikler ve Eğitim”, SES Genel Merkezi Kadın Sekreteri Bedriye Yorgun'un moderatörlüğünü yaptığı “Erken Evlilikler ve Sağlık”, Av. Ruşen Seydaoğlu'nun moderatörlüğünü yaptığı “Erken Evlilikler Kadın Mı? Çocuk Mu? (Erken Yaşta Evliliklerin Hukuksal Ve Psikolojik Boyutunun Tartışılması”, tiyatro ve sinema sanatçısı Devin Özgür Çınar ile Akşam Gazetesi yazarı Özlem Çelik'in birlikte moderatörlüğünü üstlendiği “Erken evliliklerin sorunu ve medya sektörü” adlı atölye çalışmaları yapılacak.

 

 

HABERE YORUM KAT