1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİK Kutlu Doğum Haftası programını açıkladı
DİK Kutlu Doğum Haftası programını açıkladı

DİK Kutlu Doğum Haftası programını açıkladı

DİYARBAKIR- Demokratik İslam Kongresi (DİK) ve Azadi Hareketi, 2015 yılının Kutlu Doğum Haftası programını açıkladı.

A+A-
DİK ve Azadi Hareketi, birlikte basın açıklaması düzenledi. 2015 yılı Kutlu Doğum Haftası kutlamalarına ilişkin Yenişehir ilçesi Ofis Postanesi önünde bir araya gelen DİK ve Azadi Hareketi üyelerine Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri de destek verdi.
 
Grup adına açıklama yapan DİK yöneticisi Kadri Yıldırım, Hz. Muhammed'in (sav) dünyaya geldiği günün her yıl Kutlu Doğum Haftası olarak kutlandığını belirtti.
 
Yıldırım, "2015 yılının konusu Hz. Muhammed (sav) ve birlikte yaşama ahlakı ile hukuku belirlenmiştir. Hz. Peygamberin en büyük hedefi farklı dil, din, kimlik ve renklere eşit statü tanıyarak bunu bağlayıcı bir metine dayandırmaktı. 47 maddelik Medine sözleşmesi bunun en bariz örneğidir. İnsanlık aleminin miladı 622 yılında Mekke'den Medine'ye hicret eden Müslümanlar siyahi Habeşiler, Medineli Ensar, Müşrik Araplar ve Yahudiler olmak üzere dilleri renkleri inançları birbirinden farklı olan dört veya beş toplumsal sınıfın temsilcileri tarafından imzalanan bu birlikte yaşama modeli 14 asır sonra bile yakalanmış değildir.
 
Hicretten sonra adı geçen toplumsal nüfuslar tespit edilmiştir. Bu sınırlar içerisinde ağaç kesmek, ot koparmak ve hayvan avlamak yasaklanarak ekolojik denge gözetlenmiştir" dedi.
 
Demokratik İslam Kongresi ve Azadi Hareketi'nin açıkladığı 2015 Kutlu Doğum Haftası kutlamaları ise şöyle:
 
"11 Nisan Mardin ve Iğdır merkez, 12 Nisan Bitlis, Şırnak, Bismil ve Gaziantep merkez, 14 Nisan Hakkari merkez, 16 Nisan Doğubayazıt, Karayazı ve Viranşehir merkez, 17 Nisan İzmir ve Siirt merkez, 18 Nisan Diyarbakır, Van, İstanbul ve Ankara merkez, 19 Nisan Şanlıurfa, Batman ve Mersin merkez, 20 Nisan Erciş merkezde etkinlikler olacak."
Grup, basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı. 
 
(BE-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT