1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİHAYKO ve HAYTAP Büyükşehir'de
DİHAYKO ve HAYTAP Büyükşehir'de

DİHAYKO ve HAYTAP Büyükşehir'de

DİYARBAKIR- Diyarbakır Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği (DİHAYKO) Başkanı Sevgi Ekmekçiler, Havyan Hakları Federasyonu (HAYTAP) yöneticileri ve gönüllüler, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ı ziyaret etti.

A+A-
DİHAYKO, HAYTAP ve gönüllüler Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Kışanak, tarafından karşılandı. Ziyarette konuşan DİHAYKO Başkanı Sevgi Ekmekçiler, 8 yıldan bu yana Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin hayvan hakları konusunda örnek olan bir belediye olduğunu söyledi.
 
Ekmekçiler, "Her zaman uyum içinde çalıştık. Federasyon olarak önceki Belediye Başkanı Osman Baydemir'in zamanında Türkiye'ye örnek olacak bir barınak kuruldu. Belediye bu çalışmayı sürdürmekte. Şu anda Türkiye'nin en iyi barınaklarından biri Diyarbakır'dadır. Halkın bazı bilinçsiz verdiği zararların dışında hayvanlar zarar görmeden Diyarbakır'da yaşıyor. Şehir merkezinde parklara konulan beslenme odaklarının çoğaltılmasını istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ilçe belediyelerinde hayvan kısırlaştırma çalışmalarının da başlatılmasını bekliyoruz. Ayrıca büyükşehir hayvan barınağı modelinin GABB'a üye diğer belediyelere de örnek olarak uygulanması için GABB'ın öncülük etmesini istiyoruz” dedi.
 
Daha sonra konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ise, öncelikle çok ihtiyaç duyulan bir işi yaptıkları ve sosyal sorumluluk üstlendikleri için hayvanseverlere teşekkür ettiğini dile getirdi.
 
Kışanak, "Yeryüzündeki sorunların birinci kaynağının insanların ben merkezci olmaları ve kendileri dışındaki başka insanlara da hayvanlara da hissiyat içinde olmalıdır.Bunu aşmak için bu tür çalışmalara çok ihtiyacımız var. İnsanlar kendileri dışındaki diğer canlıları kendilerine hizmet ettiği sürece varlığına tahammül ediyorlar. Kendilerinin bir işine yaramıyorsa onun varlığına tahammül etmiyorlar. Doğanın dengesinin bozulduğunun farkında değiller. Şimdi onlardan çaldıklarımızı geri iade etmek için çalışma içerisinde olmamız lazım. İşin özeti böyledir. Bu bir bilinç konusudur. Hepimiz birlikte olunca yeryüzü daha güzel olur. Diğer canlıların, hayvanların olmadığı dünyada sadece insanlar yaşasaydı böyle bir dünya ister miydik" diye konuştu. 
 
Ziyaretten dolayı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, hayvanseverlere teşekkür etti.
 
(BE-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT