1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİHA ve Azadiya Welat’a dayanışma ziyaret
DİHA ve Azadiya Welat’a dayanışma ziyaret

DİHA ve Azadiya Welat’a dayanışma ziyaret

Polis tarafından hukuksuz bir şekilde aranarak çalışanları gözaltına alınan Dicle Haber Ajansı (DİHA), Azadiya Welat Gazetesi, Aram Yayınları ve KURDİ-DER’e dayanışma ziyaretinde bulunan Eş Başkanlar Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, yaşam hakkının ortadan k

A+A-

Basına yönelik saldırıların gerçeklerin öğrenilmemesi anlamına geldiğini vurgulayan Eş Başkanlar, hukuksuzlukların sona ermesini, karanlığa karşı halkların kenetlenmesini istedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, dün akşam saatlerinde polislerin baskın düzenlediği KURDİ-DER, DİHA, Azadiya Welat ve Aram Yayınları’na geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Kayapınar ilçesi Huzurevleri Mahallesi’nde dört kurumun çalışmalarını yürüttüğü binaya gelen Kışanak ile Anlı’yı, Azadiya Welat Gazetesi, Dicle Haber Ajansı’nın editörleri ile diğer kurumların yöneticileri karşıladı. Binayı gezen Eş Başkanlar, baskına ilişkin gazetecilerden bilgi aldı.

Ardından bir konuşma yapan Eş Başkan Gültan Kışanak, ülke olarak zor bir dönemden geçildiğini belirterek, böyle bir dönemde basının görevini yapabilmesinin, az da olsa hukuksuzlukların önüne geçebilecek bir çalışma olduğuna dikkat çekti. Demokratik bir ülkede en dokunulmaz hakkın düşünce ve basın özgürlüğü olduğuna işaret eden Kışanak, insanların kendini ifade etme ve haber alma hakkının ortadan kaldırılması halinde o ülkede demokrasiden bahsedilemeyeceğini söyledi.

Kışanak: Yaşam hakkı ortadan kalktı

Yaşam hakkının ortadan kalktığı,  korkunç bir savaşın yaşandığı dönemden geçtiklerini ifade eden Kışanak, “Savaştan dolayı birçok kadın ve çocukta yaşamını yitiriyor. Basına yönelik yapılan bu saldırı, bütün bunları artık öğrenemeyeceğimiz bir ortamı yaratma anlamına geliyor. Bu da tam bir karanlık ortamıdır. Gerçeklerin karartıldığı ve insanların gerçekleri öğrenme hakkının ortadan kaldırıldığı bir yerde, artık hiçbir hakkımız söz konusu olamayacak.” dedi.

‘Hukuksuzlukların en kötüsü budur’

 Azadiya Welat ve DİHA’ya yapılan baskının şimdiye kadar yaşanmış hukuksuzlukların en kötüsü olarak gördüklerini ifade eden Kışanak, baskını, gerçekleri öğrenme hakkının gasp edilmesi ve insanların bilgi almasına yapılan bir saldırı olarak gördüklerini kaydetti. Hiçbir kural tanımayan bu saldırı ve hukuksuzlukların son bulmasını temenni eden Kışanak, “Umarım bu durumu yapanlar da bunun hesabını verir.” şeklinde konuştu.

Anlı: Kenetlenmezsek geleceğimiz karanlık

Eş Başkan Fırat Anlı ise, kanunsuz ve gayri insani saldırıyı kınayarak, iletişim hakkının meşru ve çok önemli bir hak olduğunu söyledi. Anlı, “Savaşın çirkefliğini her yere saçtığı bir dönemde en çok gerçeklere saldırı oluyor. Dün büyük bir oyun sahneye konuldu. Artık hiçbir yerde hiç kimsenin can güvenliği yok.  Artık sadece özgür basın değil, Türk basınında bile kimse 'ben özgürüm' diyemiyor. 30 yıldır hep söyledik, ama kulaklar söylemlerimize sağır, gözler kördü. Şimdi gelinen aşamada yarım diktatöryal bir düzene geçmiş bulunmaktayız. Eğer demokrat, özgürlükçü halklar kenetlenmezse geleceğimiz karanlık. Cizre, Gever, Amed'te halkımız bir katliamla yüz yüze. Yineliyoruz, bu yöntem bizi yıldırmayacaktır. Azadiya Welat bizim onurumuz, özgür basın şehitleri sayesinde biz bugün özgürlükten bahsedebiliriz. Bugün herkes demokrasi standartlarına göre konuşmalı.” diye konuştu.

‘Haber alma hakkı evrensel haktır’

Anlı, demokrasinin standartlarında hiç kimsenin farklı bir pozisyon almaması gerektiğini vurgulayarak, basın özgürlüğü ve haber alma hakkının evrensel bir halk olduğunun altını çizdi. Gerçek demokrasi yanlılarının aynı tutum içinde olması gerektiğini ifade eden Anlı, “Eğer birlikte geleceğimizi inşa edeceksek, bu konuda ortak bir tutumun geliştirilmesi gerekir.” dedi.

‘Basın engellenmeye çalışılıyor'

Son dönemlerde Türkiye’de basına karşı yapılan maddi ve manevi baskılarla gerçek anlamda basının engellenmeye çalışıldığını dile getiren Anlı, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu durum son derece sıkıntılıdır. Bunun yurttaş hakkı ekseni ile tekrardan ele alınması gerekir. Dün yaşananlar bunun çok ötesinde farklı anlamlar barındırıyor. O yüzden bu şehir ve ülkedeki yetkililere bir daha seslenmek gerekir. Kontrol edemediğimiz güç güç değildir ve her geçen gün bu kontrolsüz güç telafisi olmayan yaralar açıyor. O yüzden bizler Azadiya Welat, KURDİ-DER, Aram Yayınları ve DİHA’ya dayanışmamızı ifade ediyoruz. Bundan sonra yerel, Kurdistani ve tüm basının görevini yapması için herkesin duyarlı olması gerekiyor. Umarız bu baskınlar son bulur.”

 

Eş Başkanların konuşmaları ardından Azadiya Welat Editörü Hatice Şahin ve DİHA Editörü M. Ali Ertaş, yaşananlar hakkında bilgi vererek, dayanışma ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler