1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİGİAD başkanından teşvik açıklaması
DİGİAD başkanından teşvik açıklaması

DİGİAD başkanından teşvik açıklaması

DİYARBAKIR - Diyarbakır Girişimci İş Adamları Derneği (DİGİAD) Başkanı Alaaddin Korkutata, 5084 sayıl Teşvik Yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

DİGİAD binasında basın mensuplarıyla bir araya gelen Korkutata, 5084 sayılı Teşvik Yasası ile ilgili bilgi verdi. Teşvik Yasası'nın, devletin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik son 30-40 yılda yaptığı en önemli uygulama olduğunu belirten DİGİAD Başkanı Alaaddin Korkutata, yasada belirli bir aşamaya gelindiğini söyledi. 31 Aralık 2012 tarihinde 5084 sayılı Teşvik Yasası'nın süresinin dolacağı konusunda kaygılarını Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile paylaştığını aktaran Korkutata, Bakan Çağlayan'ın yasanın uzatılmayacağına dair bir açıklama yaptığını ifade etti.

Bölgeyi en fazla rahatlatan teşvik yasasının 5084 sayılı yasa olduğunu dile getiren Korkutata, "5084 sayılı yasanın avantajlardan faydalanmak için farklı yerlerden bölgemize yatırım yapmaya gelen çok sayıda iş adamı oldu. Söz konusu yasaya göre işçi istihdam eden iş adamları asgari ücretliye verdiği ücret, 256,20 lira maliyeti oluyordu. Bu yasanın sona ermesiyle 402 lira bir maliyet söz konusu olacak. Zaten bu bölgede 10 ve üzeri istihdam yapan herkes bu teşvikten faydalanıyordu. Şimdi 50 civarında istihdam yapan firmaların sigorta prim tutarları ortalama 8 ila 10 bin lira arasında değişirken, önümüzdeki ay bu oran 14 bin lira dolayında olacaktır. Büyük istihdamı olan firmaların bu yasanın sona ereceğinden haberi de yok" dedi.

“5084 SAYILI YASA 4 YIL DAHA DEVAM ETMELİ”

Doğu ve Güneydoğu Bölgelerine istihdamın ve yatırımın artmasına büyük bir katkı sağlayan 5084 sayılı Teşvik Yasası'nın bir süre daha devam etmesi gerektiğini bildiren Korkutata, "Hükümet son dönemlerde bölgeye yatırımların sağlanması için yoğun bir çalışma yaptığını görmekteyiz. Son olarak, Türkiye tarihinin en büyük teşvik paketini hayata geçirdi. Bölgemize önem verilen teşvik paketine henüz istenilen ilginin olmadığını görmekteyiz. Fakat bunu önümüzdeki yılda artacağını düşünüyorum. Sona erecek olan 5084 sayılı yasanın kritik bir süreç olan 3-4 yıl daha devam etmeli.

Böyle olursa bölgemiz çok rahatlayacak. En kısa sürede bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Yeni çıkan teşvik yasası uygulama geçtiği taktirde 5084 sayılı yasayı çok geride bırakacaktır. Yaşanan yer sıkıntıları çözüldüğünde büyük firmaların gelmesi sağlanacaktır. Bu firmalar binden fazla kişi istihdam edecektir" diye konuştu.