1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle'nin Yeni Kuşu: 'Sarıbacak'
Dicle'nin Yeni Kuşu: 'Sarıbacak'

Dicle'nin Yeni Kuşu: 'Sarıbacak'

Dicle nehrinin sunduğu yaşam alanlarında bugüne kadar tespit edilmiş olan 200'e yakın kuş türüne bir yenisi eklendi.

A+A-

Doğaseverler Derneği'nin Diyarbakır yakınlarında yaptıkları kuş gözlemleri sırasında, bölgede şimdiye kadar kaydedilmemiş olan Sarıbacak (Xenus cinereus) adlı su kuşu tespit edildi.

Ercan Aslan, Şemsettin Turğa ve Murat Biricik'ten oluşan gözlemci ekibi tarafından kaydedilen Sarıbacak, hafifçe yukarı doğru kıvrık gagasıyla çamurlu kıyılardaki küçük hayvanlarla beslenen bir kuş türü. Kışı Afrika, Asya ve Avustralya'nın tropikal kesimlerindeki deniz kıyılarında geçirdikten sonra kuluçka yapmak üzere Avrupa ve Asya'nın kuzey kesimlerine göçüyor. Düdükçünler diye adlandırılan kıyı kuşlarından biri olan Sarıbacak, göçü sırasında su kenarlarındaki uygun habitatlarda mola verip güç topluyor.

Diyarbakır'da ilk kez türün iki bireyini gözleyerek fotoğraflayan Ercan Aslan, şunları söyledi: “Sarıbacak gibi bizler için nadir rastlanan bir kuş türünün gözlenmiş olması Dicle nehrinin doğa açısından ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Nehrin bozulmamış, doğal özelliklerini koruyan kıyılarının sağladığı beslenme ve korunma imkânları sayesinde birçok kuş türü göçünü tamamlayabiliyor, bazıları ise burada yavru yetiştirme şansı buluyor. Ancak her geçen gün Dicle'nin biraz daha bozulduğuna şahit oluyoruz. Barajların ve kum ocaklarının yarattığı geri dönüşümsüz ağır tahribat yetmezmiş gibi, şimdi de nehir yatağının hafriyatla doldurulduğunu, buraların üzerine binalar inşa edildiğini görüyoruz. Bu durumun acilen önlenmesi gerek, yoksa bu gidişle ortada Dicle diye bir şey kalmayacak!”

HABERE YORUM KAT