1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle’nin yayın balıkları
Dicle’nin yayın balıkları

Dicle’nin yayın balıkları

Diyarbakır’da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine giren Hevsel Bahçelerinden geçen Dicle Nehri, birçok kişiye de iş aş imkanı sunuyor.

A+A-

Bölgedeki hemen bütün tarla ve bahçelere yaşam kaynağı olan Dicle Nehri, hayatını balıkçılıkla sürdüren çok kişiye de nasibini sunuyor.


 “Yayın balığı yakalamak zor iş”


Dicle Nehri’nde uzun yıllardır balıkçılık yapan Veysi Bozyıl, zaman zaman Dicle Nehri’nde avlanırken ağına 15 ile 18 kilo dolaylarındaki yayın balıklarıyla sık sık gündeme geliyor. Son olarak ağına takılan 14 kilo 400 gram büyüklüğünde bir yayın balığı ile objektiflere poz veren Bozyıl, mesleğinin inceliklerini anlatırken, “Yayın balığı Dicle Nehri’nde yoğunlukta yaşayan balık türlerinden biridir. Ancak bu balığı yakalamak çok zor bir olay, avcı bir balık olduğu ve gece avlanmaya çıktığı için bunu gece yakalamak lazım. Ayrıca tehlike anında çok kaygan bir salya yayıyor vücuduna, bu nedenle de çok kaygan olduğu için elden kayıp kurtulabiliyor. Bu balığı yakalamak çok zor bir olay, dolayısıyla kendimi şanslı hissediyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler