1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Dicle’nin sarı kuyruksallayanı
Dicle’nin sarı kuyruksallayanı

Dicle’nin sarı kuyruksallayanı

Diyarbakır’da Hevsel Bahçelerinin bulunduğu Dicle Vadisi’nde yılın hemen 8 aynı geçiren Sarı kuyruksallayan (Motacilla flava)’lar, aynı zamanda vadinin en güzel görünümlü kuşların balında geliyor.

A+A-

Şubat’ın sonu ile mart’ın başlarından itibaren Dicle vadisinde görülmeye başlayan bu sevimli sarışın kuşlar, Eylül’ün sonlarına hatta, kimi zaman Ekim’in ortalarına dek bu bölgede bulunuyor.
 
Tanımı
Sarı kuyruksallayanlar su kenarlarının ve çayırların ince uzun bir kuyruksallayanıdır. Avrupa’da çok değişkenlik gösterir. Erkeğin baş renkleri alttürden alttüre değişir. Dişiler ise üstten daha kahverengi, alttan daha soluk sarıdır ve baş desenleri soluktur. Gençler daha kahverengi, alt tarafı ise uçuk kahverengidir ve kolyeyi andıran göğüs kuşağı, göz çizgisi ve bıyığı koyu renktir, gözünün üstünde açık renk bir çizgi vardır. Hepsinin kuyruğu uzun, ince ve siyah, kuyruk yan kenarları beyaz, bacakları uzun ve siyahtır. Çeşitli alttürler arasında melezleşme olabilir o yüzden anaç alttürleri anlamak kolay değildir. Birçok alttürü mevcuttur. Sarı kuyruksallayanlara dair varyasyonlar şu şekildedir;
flava: Tepesi ve kulak örtüleri grimsi kahverengi,kaşı uzun ve beyaz, gıdısı ve bazen boğaz yanları beyaz.
Thunbergi:Tepesi koyu gri,tepesiyle sırtı arasında renk geçişi yumuşak,çok koyu gri kulak örtüleri ön planda,kaşı çoğu zaman eksik, gıdı ya da boğazında beyaz yok.
Feldegg: Başının tamamı ve ensesi parlak siyah,koyu zeytin yeşili sırtından keskin bir çizgide ayrılıyor,altının tamamı parlak sarı.
Lutea: Başı tamamen sarı,tepe ve kulak örtüleri hafif zeytin yeşili,altı kirli sarı.
Beema: Tepe ve kulak örtüleri açık gri,kaşı uzun,geniş ve beyaz,gıdısı beyazımsı.
Leucocephala: Başı beyazımsı,tepesinin gerisi ve kulak örtüleri daha gri.
 
Habitatı
Sulak alanlar, nemli mera ve çayırları çok seven bu kuşlar, genellikle Hevsel Bahçelerindeki ekili alanlarda gruplar halinde geziyor ve yumuşakçalarla beslendikleri görülüyor.
 
Yayılışı
Sarı kuyruksallayanlar, çoğunlukla Türkiye'nin, Avrupa'nın ve Asya'nın ılıman kesimlerinde ve kuzey Amerika'da Alaska bölgesinde bulunur.
 
Beslenme
Su yakınlarında, ıslak çayırlarda,sığır ve atların etrafında,sinekler,küçük böcekler ve omurgasızlar başlıca besinleridir.
 
Biyolojisi
Yuvası fincan biçiminde olup çim yapılmış, bitki sapları ve kökleri, saç veya bir kürk astarlıdır. Sarı kuyruksallayanın yumurtası parlak pürüzsüz, ve soluk devetüyü veya devetüyü koyu gri noktaları vardır. Yumurta kuluçka görevleri dişi tarafından gerçekleştirilir. Yeni genç hem yumurtadan hem yetişkinler tarafından beslenir.
 
Göçü
Sarı kuyruksallayan bir yaz (Mart-Eylül) ziyaretçisidir. Kışları güneyde Sahra, Afrika 'da geçirir.
 
Popülasyonu
2004'de sadece Avrupa'da 3,9-7 milyon çift tahmin edilmiştir.
Davranışları
Genelde düz çayırlarda ıslak yada nemli topraklarda sinek benzeri uçar böcekleri büyük bir kıvraklıkla yakalar. Tipik davranış olarak büyük baş hayvanların otladığı alanları özellikle seçip onların ürküttüğü sinek ve benzerlerini avlarlar.
 
Ses-Ötüşü
Dalgalı uçuşu sırasında sesi gür,pes ve gittikçe yükselen'tsvip'tir.
Ötüşü ahenkli ve vurgusu ikinci hecede olan bir''srii-sriit''.
Sesi alt türler arasında değişkenlik gösterir.

 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT