1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Diclenin cılıbıtı
Diclenin cılıbıtı

Diclenin cılıbıtı

Yağmurcungiller (Charadriidae)’den olan Halkalı küçük cılıbıt (Charadrius dubius)’lar Dicle Nehri havzasında en çok görülen kuşların başında geliyor.

A+A-

İnce, uzun kanatlı ve zarif bir kuş olan Halkalı Küçük Cılıbıtlar, Siyah maskesi ve göğüs kuşağı, ince beyaz kaşı ve sarı göz halkası ile diğer türlerinden çok rahat bir şekilde ayırt edilebiliniyor. Ayrıca kanat çizgisi yoktur.
 
Dicle Vadisinde kumlu ve çakıllı yerleri ve bölgedeki göl kıyılarını kendine yaşam alanı olarak seçen bu sevimli kuşlar, en çok Dicle Nehrinin adacıklarında görülüyor. Dicle Nehri kıyılarında ilkbahar, yaz ve sonbaharda bulunan bu kuşların burada da üredikleri biliniyor.


Böcekler, tırtıl, ve solucanlar, küçük sürüngenlerle beslenen halkalı küçük cılıbıtlar, Dicle’nin en narin ve zarif kuşlarından olarak göze çarpıyor.
 
Yuvasını çakıllarda yapar


Uzmanlar halkalı küçük cılıbıtların yuvalarını yerde, çakılıklarda yaptığını söylüyor. İşte uzman görüşü: “Erkek dişiyi cezp etmek için bölgesinde öterek uçar, etkileyici bir şekilde dolaşır, sahte bir yuva hazırlar, tüylerini yayar ve materyal toplar. Dişi, mükemmel kamufle olmuş yumurtalarını çakıl ve kumdan oluşmuş sığ yuvaya yumurtlar. Dişi ve erkekler birlikte kuluçkaya yatar. Yumurtadan çıkan yavrular kısa bir süre sonra çevrede ebeveynleri tarafından dolaştırılırlar ve korunurlar. Yavrular uçmaya başlamadan önce, anneleri onları terk eder, bir müddet daha babaları tarafından korunurlar. Bir tehlike anında yavrular yere yatarlar ve ebeveynleri sakat taklidi yaparak düşmanların dikkatlerini kendi üzerlerine çekerler.”

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT