1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle’nin alaca yalıçapkınları
Dicle’nin alaca yalıçapkınları

Dicle’nin alaca yalıçapkınları

Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması için Uluslararası Birlik (UICN) tarafından korunması gereken türler listesinde en üst sıralarda bulunan Alaca Yalıçapkını (Ceryle rudis) Türkiye’de ender olarak görülmesine rağmen Dicle Nehri’nde çok iyi bir popülasyona

A+A-

Kırmız alarmla ve korunması gerekiyor


Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de acil koruma adlına alınması gereken türlerin arasında üst düzeyde bulunan Alaca Yalıçapkını için Dicle nehri çok iyi bir habitata sahip. Dicle vadisinde üreyen bu kuşlar genellikle Dicle Nehrindeki balıklardan besleniyor. Kimi zaman su kenarında tünediği dallarda kimi zaman da kanat çırparak havada asılı kalarak balıkları gözlemleyen Alaca yalıçapkınları jet hızıyla suya bir dalış yapar ve kaptığı balığı bir dala tüneyerek afiyetle midesine indiriyor.


Dicle iyi üreme alanı


Dicle ve Fırat Nehirlerinin yanı sıra Türkiye’de sulak alanlarda görülen Alaca yalıçapkınları, yuvalarını genellikle sulak alanlardaki yarlarda büyük çaba harcayarak oydukları tünellerde yapar. Dicle vadisinde 4’erli 6’şarlı gruplar halinde gezen Alaca yalıçapkını kuşları, Asya, Afrika ve Hindistan’ın yanı sıra Türkiye’de de görülen bir kuş türüdür. Alaca yalıçapkınları Adana, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da yerleşik bir kuş türü olarak biliniyor.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler