1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Dicle'den İmralı'ya gizli ziyaret
Dicle'den İmralı'ya gizli ziyaret

Dicle'den İmralı'ya gizli ziyaret

7 Haziran seçimlerinde AKP'ye ve Erdoğan'ın başkanlık talebine karşı çekim noktası olmayı hedefleyen Halkların Demokratik Partisi (HDP), milletvekili adaylarını belirlemek için hummalı bir çalışma yürütüyor.

A+A-
Bu eksende Ankara'da Selahattin Demirtaş başkanlığındaki aday belirleme komisyonu, toplantı üstüne toplantı gerçekleştiriyor.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle'nin de bu çerçevede önceki gün İmralı'ya gizli bir ziyaret gerçekleştirdiği ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'a HDP'nin belirlediği adayları sunduğu öne sürüldü. Öcalan'ın da listeye son halini verdiği belirtildi. Adayların isimleri de telaffuz edilmeye başlandı. Leyla Zana ve Hatip Dicle'nin yanı sıra ittifak adaylarından İmam Taşçıer de Diyarbakır'dan olay olacak. Emekli müftü Nimetullah Erdoğmuş da Diyarbakır için öne çıkan isimlerden.
 
Bazı vekiller tekrar aday olmayacak
 
7 Haziran seçimlerinde yüzde 10'luk barajı aşıp, AKP'ye karşı toplumsal muhalefet olmayı hedefleyen, aynı zamanda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık arzusunu da engellemeyi planlayan HDP'de milletvekili adaylarını belirleme çalışmaları büyük bir titizlikle sürüyor.
 
HDP Genel Merkezi'nde Eş Genel Başkan Sehalattin Demirtaş başkanlığındaki, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DTK Eş Başkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, DBP Eş Başkanları Emine Ayna, Kamuran Yüksek ile HDK Eş Sözcüleri Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel'in de üyeler olarak yer aldıkları 15 kişiden oluşan aday belirleme komisyonu, adayların nitelikleri ve uygun oldukları illeri eşleştirme çalışması yapıyor. Bu doğrultuda her ilin önceliğine göre aday belirleniyor. Manevi değerleri öne çıkan kentlerde mütedeyyin kesimden, sol kimliği öne çıkan kentlerde sol kökenlilerden, etnik çeşitliliği olan kentlerde ise buna uygun adaylardan seçim yapılıyor.
 
Bu eşleştirmeler sonucunda bazı isimler de artık birer birer telaffuz edilmeye başlandı. Derlenen bilgiye göre HDP'de öncelikle eski milletvekillerinin ayıklanması yoluna gidildi. Bu doğrultuda HDP'deki iki dönem ilkesi uyarınca TBMM'de 2 kez milletvekili olarak görev alan bazı milletvekilleri ile bu kurala takılmasa bile aday gösterilmeyecek isimler kesinleşti.
 
Diyarbakır milletvekili adayı Altan Tan, Hakkari Milletvekilleri Esat Canan ve Adil Zozani, Kars milletvekili Mülkiye Birtane, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, Van Milletvekili Nazmi Gür ve Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Van milletvekili Aysel Tuğluk, Diyarbakır milletvekili Emine Ayna, Batman milletvekilleri Ayla Akat ve Bengi Yıldız, İstanbul milletvekili Sabahat Tuncel, Şanlıurfa milletvekili İbrahim Binici, Şırdnak milletvekili Hasip Kaplan ve Van milletvekili Özdal Üçer aday olmayacaklar.
 
İki dönem kuralı Eş Başkan Selahattin Demirtaş ve HDP'nin İmralı Heyeti Üyesi Pervin Buldan için uygulanmayacak. 1501 kişinin adaylık için başvurduğu HDP tüm Türkiye'de aday gösterecek ve göstereceği 550 adaydan en az yarısı kadın olacak.
 
Liste İmralı'da
 
Her ne kadar HDP'deki komisyon adayları belirlese de son şekli İmralı'da bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan vereceğinden, bu nedenle de önceki gün DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle'nin, İmralı'ya çok gizli bir ziyaret gerçekleştirdiği öğrenildi. Dicle, Öcalan'a hazırlanan listeyi sundu ve onun önerilerini aldı. Dicle İmralı'dan döndükten sonra liste üzerinde yeniden değerlendirme yapıldı.
 
Zana, Dicle, Erdoğmuş ve Taşçıer Diyarbakır'dan
 
HDP 7 Haziran seçimlerinde Diyarbakır'da en az 8 milletvekili çıkarmayı hedefliyor. Bu çerçevede Diyarbakır'da seçilebilecek ilk 8 sıraya 4 kadın 4 de erkek aday yazılacağı bildiriliyor. Adayların isimleri de kesin olmamakla birlikte sızmaya başladı. Diyarbakır'da Leyla Zana, Hatip Dicle ile emekli müftü Nimetullah Erdoğmuş isimleri öne çıkanlardan. Ayrıca HDP ile Kürdistani İttifak yapan Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD) Başkanı İmam Taşçıer de Diyarbakır adayı olacak. İttifakta yer alan Azadi Hareketi'ne verilen bir kişilik kontenjana Adem Özcaner'in gösterileceği bildirildi. Aynı şekilde Özgürlük ve Sosyalizm Partisi'nin de bir kontenjanının olduğu kaydedildi. Bu iki ittifak adayı hangi gösterilecek. Bu konuda tartışma sürüyor. İki kontenjan için Hakkari, Van ve Siirt öne çıkıyor. HPD ayrıca, İslami çevrelerden 5 kişiyi daha, barajın aşılması durumunda seçilme ihtimali yüksek yerlerden listeye koyacak.
 
Aleviler, azınlıklar, Kürt oluşumlar, sosyalist çevreler ve engelliler gibi birçok toplumsal katmanı dikkate alan merkezi komisyon, illere atadığı adaylardan bazıları şöyle:
 
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan İstanbul'dan, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken Bingöl'den, HDP İmralı heyetinden yer alan Sırrı Süreyya Önder Ankara'dan, HDP imralı Heyeti'nden Ceylan Bağrıyanık Siirt'ten, DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle ile Leyla Zana Diyarbakır'dan, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak Hakkari'den, AK Parti kurucularından Mir Dengir Mehmet Fırat Adana ya da Mersin'den, Antep eski belediye Başkanı Celal Doğan Antep'ten, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan ile HDK Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü İzmir'den, Akademisyen Prof. Dr. Mithat Sancar ile Prof. Dr. Kadri Yıldırım Mardin'den, Batman eski Belediye Başkanı Necdet Atalay Batman'dan, Roboski katliamında kardeş ve yakınlarını kaybeden Ferhat Encü Şırnak'tan, yazar Eşber Yağmurdereli ile sanatçılar Pınar Aydınlar ve Suavi İstanbul'dan, İslamcı kimliğiyle bilinen yazar Ayhan Bilgen Konya'dan, Gazeteci Günay Aslan Van'dan, Ezidi olan ve daha önce Avrupa Parlamentosu milletvekilli olan Feleknas Uca Batman'dan, Alevi örgütlerinde uzun yıllar çalışan Kemal Bülbül ile sanatçı Ferhat Tunç Dersim'den aday gösterilecek. Dersim için yazar Haydar Işık'ın da adı geçiyor.
 
HDP Eşbaşakanı Figen Yüksekdağ memleketi Adana'dan aday gösterilecek. Ermeni okullarının yöneticisi olan Garo Paylan da İstanbul'dan aday gösterilecek. Paylan'ın gösterilmesiyle Ermenilerin ve diğer azınlıkların oylarının alınması hedefleniyor.
 
5 Alevi aday seçilecek yerlerden
 
HDP, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanı Turgut Öker'i de Aleviler'in çok oturduğu bir yerden aday gösterecek. Öker, HDP'nin Alevi kontenjanında bulunuyor. HDP'de 4 Alevi seçilme şansı yüksek yerlerden aday gösterilecek. Avrupa'daki en büyük Alevi örgütlenmesi olan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) da HDP ile ittifak yapma kararı almıştı.
 
Baydemir Şanlıurfa'dan
 
Şanlıurfa'dan ise Osman Baydemir, Bağlar eski Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler ve milletvekilli İbrahim Ayhan aday olacak.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT