1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle'de yöresel yemek yarışması
Dicle'de yöresel yemek yarışması

Dicle'de yöresel yemek yarışması

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde yöresel yemek yarışması düzenlendi.

A+A-

Dicle Öğretmen Evi'nde yapılan yemek yarışmasına Dicle Kaymakamı Remzi Kattaş, eşi Fatma Kattaş, Dicle Hakimi Cihat Köse, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Nuri Dilek, İlçe Müftüsü Ömerül Faruk Altun ve eşleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Kaymakam Kattaş'ın eşi Fatma Kattaş, Dicle'de yaptıkları ev ziyaretlerinde Dicle mutfağının zengin olduğunu ve bayanların da bu konuda maharetli olduklarını gözlemlediklerini söyledi. Fatma kattaş, yörenin kendine has yemeklerinin tekrar hatırlanması, kaynaşma ve bir araya gelme, sosyal aktivite bakımından böyle bir yarışmanın ilçeye renk katacağını düşündükleri ifade ederek, yarışmaya katılanlara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Dicle Üniversitesinden Diyetisyen Pınar Demir'de sağlıklı beslenme ve yemeklerin yenilmesinde dikkat edilecek hususlarda bilgilendirmelerde bulundu. Konuşmaların ardından jürinin değerlendirmesi sonucu, yarışmanın birincisi 'Silki tatlısı' ile 27 Mayıs Mahalllesi'nden Gülten Aktay oldu. Aktay'a 250 TL hediye çeki, plaket, nevresim takımı ile Eğil ve Şanlıurfa gezisine katılma hediyeleri verildi. Yarışmanın ikincisi 'Asir tatlısı' ile 27 Mayıs Mahalllesi'nden Ayten Arukan oldu.

Ayten Arukan'a 150TL hediye çeki, plaket, çaydanlık ile Eğil ve Şanlıurfa gezisine katılma hediyeleri verildi. Yarışmanın üçüncüsü ise 'Katkat böreği' ile Batur köyü Doğan mezrasından Hacer Ecer oldu. Hacer Ecer'e 100 TL hediye çeki, plaket, borcam seti ile Eğil ve Şanlıurfa gezisine katılma hediyeleri verildi. Ayrıca, yarışmaya katılan diğer 12 katılımcıya da Eğil gezisine katılma hakkı tanındı.
Hediyelerin verilmesinden sonra İlçe Kaymakamı Remzi Kattaş bir konuşma yaptı. Kattaş, böyle güzel bir organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek, 6 aydır Dicle ilçesinde görev yapmakta olduğunu, ilçe merkezinde ve köylerinde yaptığı gezilerde yörenin kendine has güzelliklerini müşahede ettiğini söyledi. Kendisinin bir İçanadolu ili olan Kayseri'den olduğunu, ama ülkenin her bölgesinin birlikteliğin farklı yansımaları olduğunu söyledi.

Kattaş, ülkenin doğusu, batısı, kuzeyi ve güneyiyle misafirperverliğiyle, yemekleriyle hep benzer, aynı olduklarını kaydetti. Kattaş, yemekten başlayarak her yönde kardeşlik kavramının içinin dolduğunu gördüğünü, bu yarışma vesilesiyle de bir kere daha bunun ortaya çıktığını ifade etti.

(FA-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT