1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Dicle'de tahliye sevinci
Dicle'de tahliye sevinci

Dicle'de tahliye sevinci

KCK ana davasından tahliye edilen Eski Dicle Belediye Başkanı Abdullah Akengin, memleketi Dicle ilçesinde sevinçle karşılandı. Son derece sıkıntılı ve zorlu bir süreci geride bıraktıklarını belirten Akengin, barışın bir bedeli olduğunu ifade ederek, kendi

A+A-

Yaklaşık 4 yıldır KCK ana davası kapsamında tutuklu bulunan ve son duruşmada tahliye edilen Dicle eski Belediye Başkanı Abdullah Akengin, kalabalık kitle eşliğinde çarşı meydanında esnaf ve vatandaşlarla kucaklaştı.

Son derece sıkıntılı ve zorlu bir süreci geride bıraktıklarını belirten Akengin, barışın bir bedeli olduğunu ifade ederek, kendisi ve dava arkadaşlarının yıllarca bu barış sürecinin bedeli olarak cezaevlerine gönderildiklerini söyledi.

'SORUMLU ŞEKİLDE HAREKET EDECEĞİZ'


İlçe meydanında toplanan kalabalığa hitaben bir konuşma yapan Akengin, “Özellikle 4 yıla yakın bir süredir bilinmeyen nedenlerle cezaevinde esaret altında kaldık. Kuşkusuz bizi içeriye atanlar bu emellerini gerçekleştirmek için bizi cezaevine attılar. Bizler bu barış sürecinin bir bedeli olarak ceza evinde yattığımıza inanıyoruz. Bu süre zarfında bizi yıldıramadıklarını belirtmek istiyorum. Bugüne kadar en küçük bir pişmanlık duygusu yaşamadan; doğru yolda olduğumuza inanarak yaşadık. Devletin İmralı'da Sayın Abdullah Öcalan ile müzakere sürecine girmesi, son derece önemlidir. Yükümüz, sorumluluklarımız bu süreçle birlikte daha fazla artmıştır. Bundan sonra bu sorumluluk bilinciyle hareket edeceğiz. Bundan böyle de üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmaya çalışacağız” dedi.

'SÜRECİ BOZANLARA ENGEL OLACAĞIZ'

İmralı ve Mit görüşmelerine değinen Akengin, silahların susması ve siyasetin konuşması için başlatılan süreci desteklediklerini ifade etti. Akengin,” Yılladır bu sorun çözülmediği için halkımızın başına gelmeyen kalmadı. Hepimiz çok kötü acılar yaşadık. Canımızdan, evimizden ve malımızdan olduk. Hiçbir halk bu kadar acıyı üst üste yaşamamıştır. Ancak bu halk öyle onurlu bir halktır ki, acılara rağmen mücadelesini sürdürmüştür. Şimdi mücadele acısından önemli yol ayrımına geldik. İmralı'da sayın Öcalan'la yürütülen görüşmeler umarız ki yılladır sürdürülen bu acıların son bulmasına vesile olur. Bizlere düşen Sayın Öcalan'ın yapmaya çalıştığı felsefeyi halka doğru anlatmaktır. Halklarımızın özgür ve demokratik bir yapı içerisinde yaşaması için bizler buna göre kendimizi konumlandıracağız. Belki süreci bozmak isteyenler olabilir, ama bizim kararlı duruşumuz bunlara engel olacaktır” dedi. 

Akengin, konuşmasının ardından vatandaşlarla hasret giderd

HABERE YORUM KAT