1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle'de ki vahşetin perde arkası
Dicle'de ki vahşetin perde arkası

Dicle'de ki vahşetin perde arkası

DİYARBAKIR - Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Dicle ilçesi Uğrak köyünde 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırı olayının 2008 yılında yaşanan bir kız kaçırma olayı ile başlayan husumetin devamı olduğunu belirterek, yapılan çalışmalarda 1 kişinin

A+A-

Dicle ilçesi Uğrak köyü çıkışında araçtan indirilerek uğradıkları silahlı saldırıda hayatını kaybeden 1'i çocuk, 2'si bayan 5 kişinin cenazesi İlçe Devlet Hastanesi'ne kaldırıldıktan sonra detaylı otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na sevk edildi. Olayın ardından bölgeye giden jandarma ekiplerinin delilleri topladıktan sonra fail ya da faillerin yakalanması için başlattığı çalışmalar devam ediyor.
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, olayın aileler arasında 2008 yılında yaşanan kız kaçırma ve ardından çıkan kavgada 1 kişinin öldürülmesi olayının devamı olduğunu söyledi. Kız kaçırma olayının kan davasına dönüştüğünü dile getiren Vali Toprak, aralarında husumet bulunan aileleri barıştırmak için İlçe Kaymakamı Çağlayan Kaya'nın büyük gayret sarf ettiğini ve aile büyüklerinin barışmak için kaymakama söz vermelerine rağmen böyle acı bir olayın yaşandığını dile getirdi. Toprak, “Bu olay 2008 yılında yaşanan bir kız kaçırma ile başlayıp 1 kişinin öldürülmesiyle süren aileler arasındaki husumetin devamıdır. Kız kaçırma olayının ardından bir taraf diğer taraftan birini öldürmüş ve 5 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Bu olayın devamı, aileler arasında husumet devam ediyordu. Bölgede geniş kapsamlı çalışma başlatan güvenlik kuvvetleri, mermi, kovan ve diğer delilleri toplayarak gerekli incelemeyi sürdürüyor” dedi.
Dicle İlçe Kaymakamı Çağlayan Kaya ise olayla ilgili gözaltına alınan 1 kişinin sorgulandığını belirterek, fail ya da faillerin tespiti için çalışmaların aralıksız olarak devam ettiğini söyledi. Öte yandan, olayda hayatını kaybedenlerin Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'nda yapılacak otopsi sonrasında toprağa verilmesinin beklendiği bildirildi.
(AKK-AŞ-Y)