1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle'de iş sağlığı ve güvenliği paneli
Dicle'de iş sağlığı ve güvenliği paneli

Dicle'de iş sağlığı ve güvenliği paneli

Dicle Üniversitesi (D.Ü.)tarafından “İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası” etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen panelde iş kazaları, sağlık çalışanlarında mesleki riskler ve işverenin hukuki sorumlulukları gibi konular tartışıldı.

A+A-
Panel öncesi söz alan D.Ü. Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, iş sağlığı ve güvenliğinin çok önemli bir kavram olmakla beraber ülkemizde yeni yeni gelişen, önemi yeni anlaşılmaya başlanan bir konu olduğunu belirtti.
 
 
Alan, “Biz de sonradan bu işin ciddiyetine vakıf olduk. Özellikle sağlık alanında telafisi mümkün olmayan durumlarla karşılaşabiliyoruz. Sağlık çalışanlarımız da eskisi gibi değil. Bu anlamda bilinç arttı ama ülke olarak gene de istenen düzeyde değiliz” dedi.
 
İş Sağlığı ve Güvenlik Tedbirlerini Angarya olarak Görmüyoruz
 
 
Bir iş yerinde verimliliğin artırılmasında en temel unsurun o birimin çalışan personeli olduğunu kaydeden D. Ü. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün, Personelin her düzeydeki memnuniyetinin, verime büyük katkı sunduğuna dikkat çekti. Bu bağlamda çalışanların bedensel ve ruhsal sağlıklarının korunması ve her tülü tehlikeye karşı önlem alınmasının büyük bir önem arz ettiğini vurgulayan Eyigün, “Bu çerçevede biz Dicle Üniversitesi olarak, İş sağlığı ve Güvenliği için alınacak tedbirleri, bir maliyet veya angarya olarak değil, işyerinin daha huzurlu, çalışanlarımızın daha sağlıklı ve mutlu olması, dolayısıyla daha fazla verim alabilmek için bir öncelik olarak görmekteyiz” diyerek bu anlamda üniversitede yapılan çalışmalara değindi.
 
 
Günümüzde üretimin en önemli faktörü olan insanın, teknolojik gelişmelere paralel olarak iş yerlerinde çeşitli problemlerle karşılaştığını söyleyen SGK Diyarbakır İl Müdürü Mehmet Delil, bu problemlerin önce insan sağlığına sonra işletmeye ait her türlü mala yönelik tehditler oluşturduğunu belirtti.
 
 
Program, panelistlerin konuşmalarıyla devam etti.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT