1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle'de geleceğin Öğretmeni programı
Dicle'de geleceğin Öğretmeni programı

Dicle'de geleceğin Öğretmeni programı

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi tarafından Öğretmenler Günü nedeniyle "Geleceğin Öğretmeni" adlı bir program düzenlendi.

A+A-
Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü olması münasebetiyle "Geleceğin Öğretmeni" adlı bir program düzenlendi. Program, Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi sergi salonunda "Özel öğretim yöntemleri sergisi" açılışı ile başladı.
 
Serginin açılışına Eğitim Fakültesi dekanı Prof. Dr. Sait Yücel, Öğretmenler Gününe özel bir konferans vermek için gelen Prof. Dr. Özcan Demirel, dekanlar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
 
Sergiyi gezen ve sergi hakkında resim sahiplerinden bilgi alan Yücel ve Demirel, öğrencileri tebrik etti.
 
Sonrasında düzenlenecek program için kongre merkezine geçildi. Programa Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Aslan Bilici ve Prof. Dr. Sabri Eyigün, Genel Sekreter Mustafa Tuna, Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Yücel, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fuat Gürkan, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berrin Ziyadanoğulları, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Timur, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Hayalioğlu, öğretim üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Salonun hınca hınç dolu olmasından ötürü birçok öğrenci programı ayakta izledi.
 
Yrd. Doç. Dr. Remzi Yardımcının "ben bir öğretmenim" adlı şiir okuması ile başlayan program da Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Sait Yücel bir açılış konuşması yaptı.
 
Yücel, günün anlam ve önemi için yaptığı konuşmada bütün öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının anlamlı gününü kutladı. Öğretmenlerin sorunlarının sadece 24 Kasımda düşünülmemesi gerektiğini ve Eğitim Fakültesinin misyonunda iyi bir öğretmen yetiştirmek olduğunu söyleyen Yücel, geleceğin öğretmenini yetiştirmek için hocalara çok iş düştüğünü dile getirdi.
 
Eğitim fakültesi olarak uluslararası çalışmalar yaptıklarını belirten Yücel, Öğretmenler günü programının hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün de konuşmasına bütün öğretmenlerin gününü kutlayarak başladı. Eyigün, kendisinin de Eğitim Fakültesi mensubu olduğunu ve bundan gurur duyduğunu dile getirerek, bir sonraki günün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü olmasına dikkat çekti ve şiddetin son bulması konusunda geleceğin öğretmenlerine büyük sorumluluk düştüğünü belirtti.
 
Açılış konuşmasının ardından "Eğitime Adanmış Bir Ömür Prof. Dr. Özcan Demirel ile Geleceğin Öğretmeni" adlı konferansa geçildi. Prof. Dr. Özcan Demirel, mesleğinin 51. yılını kutladığını, davet üzerine geldiği Dicle Üniversitesinde gördüğü coşkunun kendisini çok mutlu ettiğini belirterek, öğretmen yetiştirmenin 1848 yılında öğretmen okulunun kuruluşu ile önem kazandığını vurguladı.
 
Demirel, 2014 yılı itibariyle 873 bin öğretmenin göreve başladığını ve bir öğretmene 20 öğrenci düştüğünü söyleyerek, istatistiklere göre 75 eğitim fakültesinin olduğunu ve 220 bin öğrencinin eğitim fakültesinde okuduğunu belirtti. "Öğretmenlik 21. yüzyılın mesleğidir. Öğretmenleri diploma modeli ile Eğitim Fakültelerinde ve bilgi toplumuna verimli olması için yüksek lisans düzeyinde yetiştirmeliyiz" diyen Demirel, geleceğin kurtarılmasının mükemmel öğretmenler yetiştirilmesi ile olacağını söyledi.
 
Öğretmenliğin bir sevgi mesleği olduğunun altını çizen Demirel, dünyaya bir daha gelecek olsa tekrar öğretmen olmak istediğini ifade ederek, öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu belirtti. Konferansın ardından öğrencilerin soruları cevaplandı. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Yücel, Diyarbakır'ın bakır sanatı ile yapılmış bir plaketi Prof. Dr. Özcan Demirel'e takdim etti.
 
Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencilerinden oluşan Çok Dilli Müzik Korosu Türk Halk Müziğinin sevilen şarkılarını öğretmenler ve öğretmen adayları için seslendirdi. Salonda bulunanlarında eşlik ettiği konserin ardından program son buldu. 

HABERE YORUM KAT