1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Dicle Vadisine İbibik akını
Dicle Vadisine İbibik akını

Dicle Vadisine İbibik akını

Her yıl ilkbahar başlarından güneyden gelen İbibik (Upupa epops) kuşları, bölgenin kuş cenneti konumundaki Dicle Vadisine renk kattı. Kalabalık sürüler halinde Dicle Vadisine gelen İbibik kuşları, genellikle bir dişi ve bir erkekten oluşan çifter çifter g

A+A-

Ancak Afrika’dan göçerek buralara gelen bu sevimli kuşlar, yaz mevsiminde burada üreyecek ve sonbahar mevsiminde yeniden geldikleri Nil Nehrine doğru geri göçe başlayacaklar.
 
Tanımı
Uzmanlar ibibik kuşunu şöyle tanımlıyor: “Bilimsel adı Upopa Epops olan İbibik Upupidae familyasındandır. Kısa bacaklı, gagası uzun ve hafif kıvrık gagalı, uzun üçgen kuyruklu bir kuştur. Rengi pembeden açık kirli sarıya kadar değişir, ibiği daha turuncu ve uçları siyahtır. Sonbahar ve kış döneminde daha mat bej kahverengi renkler hakimdir. Sırtı ve kanatları siyah-beyaz koyu çizgilidir. Uçarken kocaman bir güveyi andırır. Değişik ülkelerin posta pullarında 70 den fazla kez kullanılması da İbibik hakkında ilginç bir veri.”
 
Habitatı
Açık kısa bitkili ve seyrek ekili alanları sever. Meyve ve Zeytin bahçeleri, açıklıklı ormanlık alanlarda da görülür. Diyarbakır’da ise genellikle Hevsel bahçeleri ile Kırklar Dağı civarında bulunuyor. Yuvasını ağaç kovuklarında, taşların arasında oluşturduğu gibi, (insanlara çok yaklaşmayı sevmemekle beraber) yoğun yapılaşma olmayan bölgelerde çatılarda/duvarlarda bulduğu uygun deliklerde de ürediği gözlemlenmiştir. İbibik kuşu kelebek,çekirge, salyangoz, solucan, örümcek ve tırtıllarla besleniyor. Etobur bir kuştur. Uzun gagasıyla toprak altından omurgasızları, larva, ve kurtçuk bulmada ustadır. Bazı bölgelerde, özellikle besine çok ihtiyaç duyduğu üreme döneminde kertenkele ve kurbağa ile beslendiği de gözlemlenmiştir.

 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT