1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle Vadisi'nde yeni tehlike
Dicle Vadisi'nde yeni tehlike

Dicle Vadisi'nde yeni tehlike

Dicle Vadisi yeni bir tehliyeye karşı karşıya. Hevsel Bahçeleri'ninde gerçekleşen ağaç kesiminden sonra Dicle Nehri'ne yapılması planlanan üç adet HES'e de onay çıktı

A+A-

Diyarbakır'da Kulp ve Silvan Hidro Elektrik Santrali (HES) projelerine ve Hevsel Bahçelerinin yapı rezerv alanı ilan edilmesine tepkiler sürerken, Çevre Şehircilik Bakanlığı ile Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılacak olan 3 adet HES projesine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından onay çıktı. Eser Enerji Elektirik Üretim Anonim Şirketi tarafından yapılası planlanan HES'ler, Diyarbakır Kent merkezine 3 ile 30 kilometre arasındaki uzaklıkta bulunan mahalle ve köyler arasına inşa edilecek.

HES'LER MİNİ AMA...

İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan bu HES'lerin yapılmasıyla birlikte bu bölgenin tüm ekolojik özelliğini yitireceğini söyledi.
Turan Kapan, sözlerine şöyle devam etti: “Dicle Vadisi zaten üç tane baraj projesi ile tahrip edilmiş durumda. Bu alanda yapılan ve yapımı süren başka HES projeleri de var. Bunun yanı sıra bu araziye mini regülatör adında üç adet yeni enerji tesisi yapılmak isteniyor. Mini dense bile bunlar HES'tir. Bu HES'lerin çevre üzerinde büyük olumsuz etkileri olacaktır. Daha önce buraya yapılan baraj ve HES'ler ile bu nehrin akış düzeni değişti ve kurumak üzere. Dicle Nehri can suyunu alamayacak düzeye geldi.”

Yapılması planlanan üç adet HES ile birlikte Dicle Nehri'ne ölümcül darbe vurulacağını aktaran Kapan, “Daha önce buraya yapılan HES'ler kamuoyu tarafından ihtiyaç olarak görülüyordu ancak tamamlandıktan sonra çevre ve tarımsal alanlar üzerinde olumsuz etkileri görüldüğünde projeler bu desteği de kaybetti. Son HES'lerin tamamlanması durumunda Dicle Vadisi'ndeki tarımsal sulamalar imkansız hale gelecek ve artık buradan ürün elde edilemeyecek. Özellikle Dicle Vadisi üzerinde yapılacak olan ikinci HES'in bu bölgede büyük olumsuz etkileri olacak” dedi. 

1 ton 316 kilo dinamiti  gömmüşler

Erzincan'ın Kemah ilçesindeki Deliçay üzerinde yapımı mahkeme kararıyla durdurulan Hidro Elektirik Santrali'nin (HES), inşaatını yapan firma, ellerinde kalan bin 316 kilogram dinamiti meraya gömerek sakladı. Radikal gazetesinde çıkan haberin ardından yörede yaşayanlar şaşkınlık yaşadı. 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT