1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle Vadisi Projesi ARKİV seçkilerinde
Dicle Vadisi Projesi ARKİV seçkilerinde

Dicle Vadisi Projesi ARKİV seçkilerinde

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin Dicle Vadisi Projesi'nin 1. Etabını oluşturan Dicle Vadisi Fiskaya Şelalesi, Kafe Binası, Göleti ve Kent Terası Arkitera Mimarlık Merkezi'nin en nitelikli yapılar 2012 seçkisinde yer aldı.

A+A-

Mimari alanda seçkin bir yeri bulunan Arkitera Mimarlık Merkezi'nin Türkiye'deki mimarlık üretimini belgelemek amacıyla bu yıl 6'ıncısı düzenlenen ARKİV Seçkilerinin sonuçları belli oldu. Projelendirme ve uygulama sürecini Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin yürütmüş olduğu Dicle Vadisi Fiskaya Şelalesi, Kafe Binası, Göleti ve Kent Terası Arkitera'nın düzenlediği en nitelikli yapılar 2012 seçkisinde yer almaya hak kazandı. Proje bu kapsamda İstanbul'da düzenlenecek Arkimeet Konferansı'nda sergilenecek.

Amacı, Türkiye'de 2012 yılı içinde üretilen mimarlığı kayıt altına alıp, bir kaynak oluşturmak olan ARKİV Seçkileri Projesi Türkiye'nin en kapsamlı mimarlık başvuru kaynağı olan ARKİV üzerinden yürütüldü. Mimarlara yapılan çağrılar, projenin toplanması, düzenlenmesi ve değerlendirmesiyle birlikte 13 Şubat 2012 tarihinde yapılan seçici kurul değerlendirmesiyle tamamlandı.

Değerlendirmeyi, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği'ni temsilen Çağla Akyürek Elmas, Türk Serbest Mimarlar Derneği'ni temsilen Tufan Arkayın, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi İpek Yada Akpınar ve Arkitera Mimarlık Merkezi'nden Ömer Yılmaz'ın oluşturduğu seçici kurul gerçekleştirdi.

Arkitera Mimarlık Merkezi'nde yapılan toplantıda 2012 yılında uygulaması bitmiş olan 98 proje incelendi. Değerlendirme sonucunda 41 proje seçkilerde yer almaya değer görüldü. Seçilen binalardan 22'si İstanbul, 3'ü Ankara, 3'ü İzmir, 3'ü Muğla, 2 Çanakkale, 2'si Kayseri, 1'i Adana, 1'i Aksaray, 1'i Denizli, 1'i Diyarbakır, 1'i de Kırklareli'de bulunuyor.

ARKİV Seçkileri 2012'de yer alan bu projeler 10-11 Nisan 2013'te gerçekleştirilecek olan ArkiPARC 2013 kapsamında yer alacak.

Her bir proje titizlikle incelendi

Seçici kurul projelerin mekansal kalitesini inceleyerek, yeni bir arayış içinde olup olmadıklarına ve kendi içindeki tutarlılıklarına dikkat etti. Mekansal özellikleri okunamayan ve yerle olan ilişkisinde tereddütler barındıran yapıların elendiği değerlendirmenin sonuçları oy çokluğuyla belirlendi. Yapının fonksiyonel durumu, bulunduğu yer ile uyumu, malzeme kullanımı ve geçirdiği sürecin okunabilirliği paralelinde her bir proje ayrı ayrı değerlendirildi. Bu koşullara ek olarak bazı projeler özellikle tartışmaların altını çizmek amacıyla seçildi. İç mekan ve restorasyon projeleri ise güçlü birer mekansal senaryoya sahip olmaları ve yeni bir dil kullanmaları gerekçesiyle istisna olarak seçkiler kapsamında tutuldu.

Diyarbakır projesi şöyle anlatıldı

Merkezin sitesinde Diyarbakır projesi şu şekilde değerlendirildi. Fiskaya Kafe Binası 660 metrekare kapalı, 325 metrekare açık alana sahiptir. Üç katlı betonarme yapının gölete cephe veren yüzeyleri şeffaf tasarlanmış ve tamamen açılarak dış mekânla bütünleşebilmektedir. Yapının temel karakterini oluşturan kabuk strüktür, Diyarbakır'ın geleneksel cephe düzeninin üçüncü boyutta soyutlamasıdır. Aynı zamanda yapıyı güneşin etkilerine karşı kısmi de olsa korumaktadır.

Küçük bir yapı olmasına karşın statik anlamda bazı zorlamalar denenmiş, bu anlamda birinci kattaki teras, yaklaşık 4 metrelik bir konsol olarak tasarlanmış, kabuk strüktür ise yaklaşık 10 metre açıklığı kaplama katmanı ile birlikte toplamda 80 cm'de geçmiştir. Fiskaya Kafe Binası'nın yanında yer alan seyir amfisi yapının bir uzantısı, devamı gibi tasarlanmıştır. Bu anlamda yapı bu bütünlük ve süreklilik aracılığı ile açık alan kullanımları ile ilişkisini de kurmaktadır.

Yapının bitişiğinde ise yer altında konumlandırılmış bulunan ve Kültürpark Projesi kapsamında canlandırılmış olan Fiskaya Şelalesi'nin su devrini sağlayan 110 m2 büyüklüğünde tek katlı Pompa Binası bulunmaktadır. Bu yapının çatısı mevcut topoğrafyaya uyumlu olarak tasarlanmış ve üzeri doğal çim kaplanmıştır. İçerisinde dinamik çalışabilen 4 adet büyük pompa bulunmaktadır.

Künye

Proje Yeri: Diyarbakır

Proje Tipi: Restaurant-Cafe-Bar

İşveren: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi

Elektrik Projesi: Kemal Güravşar

Mekanik Projesi: Ethem Özbakır

Statik Projesi: Kenan Özbek

Tesisat Projesi: Ethem Özbakır

Proje Başlangıç Tarihi: 2008

Proje Bitiş Tarihi: 2009

İnşaat Başlangıç Tarihi: 2010

İnşaat Bitiş Tarihi: 2012

Arsa Alanı: 12100 m2

Toplam İnşaat Alanı: 1095 m2

Proje Müellifi: Devrim Çimen

 

 

HABERE YORUM KAT