22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara1 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir11 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,412
  %0.73
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

Dicle Vadisi kurtuldu!

Dicle Vadisi kurtuldu!

05 Şubat 2015 Perşembe 14:54

Diyarbakır 1'inci İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesinin başvurusu üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Dicle Vadisi için aldığı, 'yapı rezerv alanı' kararını iptal etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kamuoyunda tartışmalara neden olan ve Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin UNESCO tarihi miras listesine girmesine engel olarak gördüğü, Dicle Vadisi'nin yapı rezerv alanı ilan edilmesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararına mahkemede itiraz etti.
 
Diyarbakır Söz'ün haberine göre Belediye başvurusunda, mülkiyeti hazineye ait Diyarbakır Sur İlçesi Yukarı Kılıçtaş Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 11 milyon metrekarelik alanın rezerv yapı alanı olarak belirlenmesine dair Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın işleminin kaldırılmasını talep etti.
 
ÇEVRE VE ŞEHİRÇİLİK BAKANLIĞI
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan savunmada ise, dava konusu ilan edilen taşınmazın 4 Kasım 2012'de Bakanlar Kurulu kararı ile 'riskli alan' ilan edildiği, taşınmazın bulunduğu Dicle Vadisi'nin kent yaşamına kazandırılması için gerekli çalışmaların başlatıldığı, yerleşim bölgesi olarak planlanmayan söz konusu yerin rekreasyon alanı yapılması hedeflendiği, işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı ileri sürülerek davanın reddi istendi.
 
MAHKEME KARARI İPTAL ETTİ
 
1'inci İdare Mahkemesi verdiği kararda, mevzuat hükümleri uyarınca rezerv yapı alanlarının yeni yerleşim yeri açılması amacıyla belirlenebileceği, diğer bir ifade ile yerleşime açılmasına olanak olmayan alanın 'rezerv yapı alanı' olarak belirlenmesinin mümkün olmadığı belirtti. Kararda, "Fen ve sanat norm standartları açısından ve gerekse imar planları ile üst ölçekli planlar açısından yerleşime uygun görülmeyen uyuşmazlık konusu taşınmazın 'rezerv yapı alanı' olarak belirlenmesinde ve dolayısıyla bu konuda yapılan başvurunun reddine dair işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline, yargılama giderlerinin davacıya yüklenmesine karar verilmiştir" denildi.
Haber Kaynağı :
Okunma Sayısı : 4309
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com