1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle Üniversitesi'nde standıma karışma eylemi
Dicle Üniversitesi'nde standıma karışma eylemi

Dicle Üniversitesi'nde standıma karışma eylemi

Dicle Üniversitesi Özgür Öğrenci Derneği (DÜÖ-DER) üyeleri, üniversite içerisinde öğrenciler tarafından açılan stantlara yönelik polisin tavrını protesto ederek, hiçbir baskının öğrencileri yıldırmayacağını söyledi.

A+A-

Dicle Üniversitesi'nde dün polislerin Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerine destek amacıyla her yıl geleneksel olarak açılan standa polisin müdahale etmesi ve 4 öğrenciyi gözaltına alması yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi. Basın açıklamasına çok sayıda öğrenci katıldı. Dicle Üniversitesi Özgür Öğrenci Derneği (DÜÖ-DER) adına açıklama yapan Hasan Doğan, polisin açılan stantlara müdahale etmesinin "etik " olmadığını belirterek, polisin stant açan öğrencilere "ücretsiz işçi çalıştırılıyor" iddiasında bulunarak "komik bahanelerle" stantları kapattırmaya çalıştığına dikkat çekti. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi önünde stant açılışında halay çeken 4 öğrencinin gözaltına alınmasına tepki gösteren Doğan, "Polis ne kadar rektörle işbirliği içinde olsa da, sözleşmeler imzalasa da bizler yurtsever demokrat öğrenciler olarak hiçbir baskının bizi yıldırmayacağını belirtmek istiyoruz" diye konuştu.

Polis otobüsün önünü kesti
Sık sık "Katil polis üniversiteden defol", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarının atıldığı açıklama, öğrenciler tarafından seslendirilen ezgiler eşliğinde çekilen halaylar ile sona erdi. Açıklama ve etkinlik boyunca polisin çok sayıda kamera ile kayıt tutması ve üniversite içerisine zırhlı araç ve TOMA'lar ile yığınak yapması dikkat çekti. Öte yandan toplu taşıma aracına binerek üniversiteden ayrılmak isteyen öğrencilerin içinde bulunduğu otobüsü, Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi önünde polisler tarafından durduruldu. "Kimlik kontrolü" gerekçesiyle otobüsten indirilen öğrenciler, GBT kontrolüne tabi tutulurken, öğrenciler polisin bu tutumunu slogan ve alkışlarla protesto etti.

HABERE YORUM KAT