1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle Üniversitesi'nde Mimar Sinan anıldı
Dicle Üniversitesi'nde Mimar Sinan anıldı

Dicle Üniversitesi'nde Mimar Sinan anıldı

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi'nde Mimarlar Mühendisler Grubu (MMG) Diyarbakır şubesi 'Yaşayan Mimar Sinan'ı anmak' konulu panel düzenledi.

A+A-
DÜ ve MMG Diyarbakır Şubesi'nin ortaklaşa düzenlediği 'Yaşayan Mimar Sinan'ı anmak' konulu panele Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgür Değertekin, MMG Diyarbakır Şube Başkanı Mesut Işık, alanında uzman akademisyen ve öğrenciler katıldı.
 
Panelde konuşan DÜ Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Diyarbakır'a gelen misafirlerin güzel izlenimler edinerek memnun ayrılacak olmalarından dolayı mutlu olduklarını söyledi. Prof. Dr. Saraç, "Diyarbakır'ın inanç turizmi bakımından zengin bir şehirdir. Diyarbakır'ın, 33 medeniyete ev sahipliği yapmış bir kültür şehri olduğunu biliyoruz. Zamanında gülcülük, ipekçilik ve çinicilik denilince Diyarbakır, akla gelirdi" dedi.
 
Daha sonra konuşan MMG Diyarbakır Şube Başkanı Mesıt Işık ise, mimarlık tarihinde altın bir çağa imza atan, alanındaki başarısından dolayı yaşadığı devirde adına 'ulu' sıfatı eklenen Mimar Sinan'ın ağa veya 'Koca Mimar' diye anıldığını belirterek, "Mimar sinan'ın hayatının inceliklerinden söz edeceklerdir. Kendisinden sonra gelen nesillere bıraktığı maddi ve manevi mirası ele alacaklardır mutlaka" diye konuştu.
 
(BE-YRT-Y)
 

HABERE YORUM KAT