1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Dicle Üniversitesi ve Diyarbakır'ın korkusu
Dicle Üniversitesi ve Diyarbakır'ın korkusu

Dicle Üniversitesi ve Diyarbakır'ın korkusu

Dicle Üniversitesi'ndeki itişme, Diyarbakırlıların son günlerde konuştuğu ve yıllardır bastırdığı korkularını depreştirdi.

A+A-

Dicle Üniversitesi'nde son üç gündür yaşanan olayların önüne arkasına bir bakalım. Özet: İki öğrenci grubu; PKK ve BDP'ye yakınlığıyla bilinen Yurtseverler ile Hizbullah'a yakın Peygamber Sevdalıları geçen pazartesi birbirine girdi.

Fakat biraz geriye gidip başka bir kıvılcım noktasından söz etmeliyim. Yaklaşık 10 gün önce Hizbullah'ın yasal oluşumu HÜDA PAR, Kutlu Doğum Haftası'nı kutlamak üzere Diyarbakır'daki Newroz Meydanı'nın kendilerine tahsis edilmesini istedi. Meydanın bağlı olduğu Bağlar Belediyesi –ki BDP'nindir- bu talebi reddetti. Meydanda çeşitli altyapı çalışmaları yapıldığı gerekçesiyle. Bu gerekçe inandırıcı bulunmadı Peygamber Sevdalıları tarafından. Tören ve etkinlik yapmak için diğer başka belediyelere (Kızıltepe Belediyesi de ret cevabı verdi),

mekânlara başvurdular. Ve evet, etkinliklerini yaptılar. Ama bu arada mesele Dicle Üniversitesi'ne sıçramıştı. Öğrenciler karşı karşıya geldi. Pazartesi cereyan eden ilk çekişme Mimarlık Fakültesi'ndeydi. Bu fakültede çoğunluğu Yurtsever dediğimiz öğrenciler oluşturuyor ve Hizbullahçıların gelip kapılara, panolara afiş, bildiri asmalarından hoşlanmıyorlar. İşte o günkü itiş-kakış böyle incir çekirdeğini doldurmayacak bir afiş asma eyleminden çıktı. Ve üniversite dışından gelen 'destekle' büyüdü. Ertesi gün (salı), Yurtseverler saat 12.00 gibi toplanıp, Hizbullahçıların etkinlik yapacağı bölüme gitmek üzere yürüyüşe geçmişti ki... Polis müdahale etti. Helikopterden grubun toplandığı tarlaya gaz bombası atmak suretiyle. Akşama doğru, biraz da öğrenciler karşı karşıya gelmediği için olaylar yatışmıştı. Hatta akşam haber geldi: Grup liderleri oturup konuştu, mesele halloldu. Meğer hallolmamış. Dün maalesef 4-5 öğrencinin bıçakla yaralandığını öğrendik. İki taraf da “Gelin toplanıyoruz, hepsine dersini vereceğiz” minvalinde çağrılar yapmaya başladı. Ki, toplandı da gençler. Örneğin Fiskaya bölgesinde. Polis de her toplanmış öğrenci grubundan seçmece gözaltılar yapmaya başladı. 100'e yakın öğrenci gözaltına alındı. BDP vekilleri Ayla Akat ve Aysel Tuğluk olayı yatıştırmaya çalıştı, bizzat üniversiteye giderek. BDP Eşbaşkanı Demirtaş, Twitter'dan çağrı yaptı. Şimdilik olay bir noktaya kadar kontrol altına alındı.

Bu itişme, Diyarbakırlıların son günlerde konuştuğu ve yıllardır bastırdığı korkularına çok iyi(!) geldi, onu söyleyebilirim. İlaç, ilaç… Çözüm sürecini ne olursa olsun destekleyen bir işadamı şöyle demişti: “PKK'nın çekilmesiyle ilgili sorun yaşanmayacak. Hatta çekilme başladı bile. Ama Mardinkapı'daki, Fiskaya'daki gençlere nasıl hâkim olunacak, nasıl hayatın içine çekilecek bilmiyorum. Çok endişeleniyorum.”

Diyarbakır'ın çok sevilen siyasi simalarından birine göre mesele Hizbullah-PKK çatışmasından öte: “Adı geçince hepimizin tüyleri diken diken oluyor, şeytan görmüş gibi içimiz kalkıyor ama ben bu kez (daha önce yaptığı gibi) devletin Hizbullah'ı kullanacağını sanmıyorum. Elbette gerillanın şehirlerden çekilmesiyle Hizbullah kendisine bir alan bulacaktır ama beni asıl endişelendiren gençler arasında sosyal patlama. Ne uyuşturucularına ne kavgalarına, vallahi nasıl engel olacağız, onlara nasıl laf anlatacağız düşündükçe ter basıyor… Bu gençler yıllardır bastırılmış aşiretler ve çeteler tarafından kullanılacak.”

PKK'nın çekilmesinden sonra AK Parti'nin bölgeye para akıtacağı tahmin ediliyor. Ama bu para ne kadar eşit dağıtılacak? Haksızlıklar bu parayla satın alınmaya mı çalışılacak? Şeklinde gayet meşru sorular da var. Jonathan Powell'ın da dediği gibi barış diye mutabık kaldığımız şey, savaş ve yoklukla büyüyen gençlerin düşmanlıklarını, küskünlüklerini gidermeye yetmeyebiliyor. AK Parti'nin, BDP'yle işbirliği yaparak bu meseleye eğilmesi sürecin önemli teminatlarından olabilir. Burada “BDP'yle işbirliği” lafının altını önemle çizmek isterim.

 

EZGİ
BAŞARAN

HABERE YORUM KAT

2 Yorum