1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle Üniversitesi KÜNİB'e üye oldu
Dicle Üniversitesi KÜNİB'e üye oldu

Dicle Üniversitesi KÜNİB'e üye oldu

İran'ın köklü şehirlerinden Tebriz'de gerçekleştirilen “Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) V. Olağan Kongresi”ne üniversitemiz de katılarak, KÜNİB'e üye oldu.

A+A-
Dicle Üniversitesini temsilen Rektörümüz Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, rektör yardımcılarımız  Prof. Dr. Aslan Bilici ve Prof. Dr. Sabri Eyigün katıldı. İmza Töreni ve Plaket takdiminden sonra Dicle Üniversitesi ile Tebriz İslamik Azad Üniversitesi arasında Uluslararası Mevlana programı çerçevesinde İşbirliği anlaşması imzalandı
 
Türkiye, İran İslam Cumhuriyeti, Azerbaycan ve Gürcistan’dan devlet adamları, bürokratlar ve akademisyenlerin konuşma yaptığı kongrede önemli değerlendirmelerde bulunuldu. 
 
Kongreye Rektörümüz Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç’ın yanı sıra İran Yüksek Eğitim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Salar Amoli, Türkiye Cumhuriyeti Tebriz Başkonsolosu Güven Begeç, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu, Doğu Azerbaycan Vali Yardımcısı Dr. Rahim Shohratfar, Ardahan Üniversitesi Rektörü ve KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Tebriz Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammedreza Pour Muhammedi, Hazar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamlet İsaxanlı, KÜNİB Gürcistan Temsilcisi Prof. Dr. Roin Kavrelishvili, KÜNİB İran İslam Cumhuriyeti Temsilcisi Prof. Dr. Ghadir Golkarian, üniversite rektörleri, çok sayıda temsilci ve basın mensubu katıldı.
 
Türkiye ile İran arasındaki işbirliğinin önemine vurgu yapılan kongrede,  KÜNİB’in bölgedeki çalışmalarının somut yansımaları ve geleceğe yönelik katkılarına değinilerek, KÜNİB’in, İran’daki üniversitelerin bölge ve dünyayla entegrasyon ilişkileri için kıymetli bir kurumsal çerçeve olduğu vurgulandı.
 
 
(Diyarinsesi.org DÜ)

HABERE YORUM KAT