1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle Üniversitesi karıştı
Dicle Üniversitesi karıştı

Dicle Üniversitesi karıştı

Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde farklı görüşlü öğrenci grupları arasında Kutlu Doğum Haftası'na ilişkin "afiş asma" tartışması yüzünden gerginlik çıktı

A+A-

Polisin zamanında müdahalesiyle kavgaya dönüşmeyen gerginlikten sonra basın açıklaması yapan öğrenci grubu, Fen Edebiyat Fakültesi'ne girerek pencere, kapı, pano ve turnikelere zarar verdi Bunun üzerine fakülte binasına giren polis çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı

DİYARBAKIR  - Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) farklı görüşlü öğrenci grupları arasında "afiş asma" tartışması yüzünden gerginlik yaşandı.

Yerleşke içerisinde yer alan Ziraat, Mimarlık ve Mühendislik Fakültelerinde DÜ Öğrenci Derneği ile Bilgi Gençlik Kulübü üyeleri arasında Kutlu Doğum Haftası etkinliğine ilişkin "afiş asma" yüzünden tartışma çıktı.

Polisin zamanında müdahalesiyle kavgaya dönüşmeyen gerginlikten sonra basın açıklaması yapmak amacıyla Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi önünde toplanan grup, Fen Edebiyat Fakültesi'ne kadar yürüdükten sonra burada basın açıklaması yaptı.

Açıklamanın ardından fakülte binasına giren öğrenciler, pencere, kapı, pano ve turnikelere zarar verdikten sonra öğrencilerden derslikleri boşaltmalarını istedi. Gerginliğin artması üzerine binaya giren güvenlik güçleri öğrencilere müdahale ederek, bazılarını gözaltına aldı.

Gözaltına alınan öğrenciler polis minibüslerine bindirilerek, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Öte yandan BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt de olay yerine gelerek, fakülte binasına girmek istedi. Ancak polis Zümrüt'e izin vermedi.

- Bir yıl önce de olay çıkmıştı

Geçen yıl 8 Nisan'da DÜ Mimarlık Fakültesi kantininde DÜ Fuar ve Kongre Merkezi'nde Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlenecek konferansın bildirisinin dağıtıldığı sırada farklı görüşlü iki öğrenci grubu arasında başlayan tartışma bıçaklı kavgaya dönüşmüştü.

Çıkan olaylarda 3'ü güvenlik görevlisi 7 kişi yaralanmış, 60 kişi gözaltına alınmıştı.

Muhabir: Özgür Ayaydın
Yayınlayan: İbrahim Yakut

HABERE YORUM KAT