1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle Üniversitesi 5 bin 700 mezun verdi
Dicle Üniversitesi 5 bin 700 mezun verdi

Dicle Üniversitesi 5 bin 700 mezun verdi

Dicle Üniversitesi 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, mezunların ve ailelerinin geniş katılımı ile gerçekleştirildi.

A+A-

Mezuniyet törenine, Dicle Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Ayşegül Jale Saraç’ın yanı sıra Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Diyarbakır Emniyet Müdürü Halis Böğürcü ve mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

Kongre merkezinde düzenlenen törende 5 Bin 700 mezunun duygularına tercüman olan öğrenciler Büşra Hatipoğlu ve Abdülaziz Altunkaynak, yaptıkları konuşma ile tüm dinleyenlere seslendi.


Zorlu geçen bir sürecin sonunda mezun olmanın sevincini yaşadıklarını dile getiren Hatipoğlu ve Altunkaynak, “Gelecek bizlere emanet. Bu emanetin en büyük taşıyıcıları hiç şüphesiz öğretmen adayı olan bizleriz. Bizler de bunun bilincinde olarak bu emaneti üstlenerek gönüllere girmeye çabalayacağız.” dedi.


Hatipoğlu ve Altunkaynak, konuşmalarının ardından 2014-2015 mezunları adına mezuniyet kütüğüne plaket çaktılar.
Dinamik bir eğitim ve öğretim yılını daha geride bıraktıklarını söyleyen Rektör Ayşegül Jale Saraç, üniversitenin  kazandığı kurumsal yapı, yaptığı uluslararası anlaşmalar, güçlenen öğretim kadrosu, artan öğrenci sayısı, ulusal ve uluslararası alanda kazandığı bilimsel, kültürel ve sanatsal başarılarıyla hak ettiği yeri aldığını belirtti.


Tüm bu gayretlerin, gençlerin ülkemiz adına inşa edeceği yarınların daha aydınlık olması için olduğunu kaydeden Rektör Saraç, “Biliyoruz ki, mutlu birey mutlu toplumun temelidir. Siz değerli gençlerimizi, ülkemizin aydınlık semalarında kanat çırpan, bembeyaz umut ve bilim güvercinleri olarak görmek istiyoruz” diyerek gerçekleştirilen faaliyetler ile ilgili örnekler verdi.

Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin yetiştiği üniversitelerin, Türkiye’nin en önemli kurumlarının başında geldiğini belirten İl Valisi Hüseyin Aksoy,  “Dicle Üniversitesi de kurulduğu günden itibaren Türkiye’ye çok sayıda nitelikli eleman yetiştiren ve bu konuda çalışmalar yapan Türkiye’nin köklü üniversitelerinden birisidir. Gençlerin bilgilerle donatılarak üniversitelerden çıkartılması tek başına yeterli değildir. Onların sosyal ve kültürel anlamda da kendilerini geliştirebilmeleri, onlara bu ortamların sunulması büyük önem taşıyor” dedi.

Tören, dereceye giren öğrencilere diplomalarının verilmesi ile devam etti. Heyecan, öğrencilerin keplerini havaya fırlatması ile doruğa ulaştı.


Program, davul zurna eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler