1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle Üniversiteli üç öğrenciye tahliye
Dicle Üniversiteli üç öğrenciye tahliye

Dicle Üniversiteli üç öğrenciye tahliye

Dicle Üniversitesi öğrencileri Eren, Üzel ve Tekin 11 aylık tutukluluğun ardından tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

A+A-

Dicle Üniversitesi öğrencileri Yusuf Eren, Cîgerxwîn Üzel ve Salih Tekin, 11 aylık tutukluluklarının ardından bugün Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 3. duruşmada tahliye edildi. Öğrencilerin tutuksuz yargılanacağı davanın bir sonraki duruşması 29 Nisan'da görülecek.

Tıp Fakültesi öğrencileri Eren ve Üzel ile İktisat Fakültesi öğrencisi Tekin geçtiğimiz günlerde basına ve kamuoyuna bir mektup yazarak tutuklanma hikayelerini anlatmış ve eğitimlerinden iki yıl kaybettiklerini söylemişlerdi. İnternet üzerinden öğrencilerin serbest kalması talebiyle bir imza kampanyası başlatılmış ve iki bini aşkın imza toplanmıştı.

Aynı davanın ilk duruşmasında tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen öğrenci Mehmet Sait Aslan bianet'e yaptığı açıklamada arkadaşlarının tahliye edilmesini sevinçle karşıladığını belirterek, tüm tutuklu öğrencilerin tahliye edilmesi gerektiğini ifade etti.

Ne olmuştu?

16 Mart 2012'de yapılan ev baskınlarında aralarında üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 10 kişi gözaltına alınmıştı. Üç kişi savcılık soruşturmasının ardından serbest bırakılırken gözaltına alınan 7 kişi 19 Mart'ta tutuklanmıştı. Davanın Haziran ayında görülen ilk duruşmasında üç kişi serbest bırakılmıştı. Davanın bugün görülen duruşmasında üçü üniversite öğrencisi dört sanık tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Öğrenciler hakkındaki suçlamalarda Roboski Katliamı ile ilgili bildiri dağıtmak da yer alıyordu.

HABERE YORUM KAT