30 Mayıs 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır26 °C
 • İstanbul25 °C
 • Ankara22 °C
 • Antalya26 °C
 • İzmir29 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  115,071
  %-0.27
 • Dolar
  2,9545
  %-0.07
 • Euro
  3,2915
  %0.15

Dicle Üniv. Hastanesine Elektrofizyoloji ve Ablasyon cihazı alındı

Dicle Üniv. Hastanesine Elektrofizyoloji ve Ablasyon cihazı alındı

19 Nisan 2011 Salı 11:28

Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniği'ne yeni elektrofizyoloji ve ablasyon cihazı alındı.

Elektrofizyoloji laboratuarı sorumlu öğretim üyesi Doç.Dr. Serdar Soydinç, yeni alınan elektrofizyoloji ve ablasyon cihazı ile artık ritim bozukluğu olan hastaların randevu vermeden tedavileri yapılabildiğini belirtti. Daha önce İstanbul-Ankara'dan günübirlik gelen cihaz beklendiği için 1-2 ay ertelenen tedavilerin yeni alınan elektrofizyoloji cihazı ile tedavinin gecikmeden yapılabileceğini söyleyen Dr. Soydinç, hastanelerinin bu konuda Diyarbakır'da ve bölgede referans merkez olacağını söyledi. Dr.
Soydinç, çarpıntının, ritim bozukluğu hastalığına bağlı olabileceği gibi aynı zamanda kalp damar hastalığının yada kalp kapak hastalığının bir belirtisi de olabileceği ve bu konuda hassas davranılması gerektiğini vurguladı. Dr Soydinç, "Bu ayırımın yapılabilmesi için, özellikle elektrofizyoloji ile ilgilenen kalp doktoruna başvurmaları gerekmektedir" dedi.
Dr.Soydinç, genelde çarpıntılı hastaları çok fazla irdelenmeden gereksiz yere bir ömür boyu süren ilaç tedavisi verildiğini ancak bu hastaların büyük çoğunluğunun bu cihaz ile kesin olarak tedavi edildiğini söyledi.
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. M.Sıddık Ülgen ise, "Yeni alınmış olan koroner anjiyografi, ekokardiyografi cihazlarımızın yanı sıra bölgede ilk defa bir elektrofizyoloji ve ablasyon cihazını da alarak hastalarımızın hizmetine sunduk" diye konuştu.
Ankara-İstanbul gibi büyük şehirlerde kalp hastalarına sunulan hizmetlerinin aynısını Diyarbakır'da hastalarına sunmayı hedeflediklerini söyleyen Prof. Dr. Ülgen, hastaların telefonla bile randevu alabileceğini söyledi

Okunma Sayısı : 3018

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya