1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle rektörlüğüyle ilgili inanılmaz iddialar
Dicle rektörlüğüyle ilgili inanılmaz iddialar

Dicle rektörlüğüyle ilgili inanılmaz iddialar

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ve Üniversite yönetimiyle ilgili gündeme bomba gibi düşecek iddialar ortaya atıldı.

A+A-

Haber7'den Ömer Süt'ün haberine göre,

Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç'ın başörtüsü takmış fotoğrafını sosyal medyada paylaşmasından sonra Rektör Saraç bir anda Türkiye'nin gündemine oturdu. Ancak Rektörlük ve Üniversite yönetimiyle ilgili  olarak çeşitli iddialar ortaya atıldı.

İddiaları ortaya atanlar ise, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, AK Parti MKYK üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı ve Dicle Üniversitesi'nde görevden uzaklaştırılan İlahiyatçı Ahmet İnan'dan başkası değil.

İÇTEN: HERKES ŞOKE OLACAK

Prof. Dr. Saraç ve üniversite yönetiminin ciddi yolsuzluklar içerisinde olduğunu, bununla ilgili olarak da önümüzdeki günlerde cumhuriyet savcısına suç duyurusunda bulunacağını açıklayan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, elle tutulur ve somut belgelerle Dicle Üniversitesi'ndeki usulsüzlükleri açıkladığımızda herkes şoke olacak, dedi.   

"ÜNİVERSİTE SEKRETERİNİN İMZA YETKİSİ YOK"

İçten, Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün'ün de üniversitede 'korsan' bir görev yürüttüğünü, imza yetkisinin olmadığını dile getirirken Eyigün'ün vekaleten dahi o görevi yürütemeyeceğinin altını çizdi.

ASİL SEKRETER VARKEN YERİNE VEKİL ATANDI

Daha önce Dicle Üniversitesi'nde başlatılmak istenen 'akademik tasfiye' operasyonuna direnen Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Hacı Yılmaz görevden alınmış yerine 'vekaleten Prof. Dr. Sabri Eyigün atanmıştı. 

"KENDİNDEN OLMAYAN ÖĞRETİM ÜYELERİNE YAŞAMA HAKKI YOK"

Dicle Üniversitesi'nin paralel yapının akademik üslerinden biri haline getirildiğini iddia eden AK Parti MKYK üyesi ve Dicle Üniversitesi eski öğretim üyelerinden olan Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Ayşegül Jale Saraç'ın rektör olduğundan bu yana sadece AK Parti taraftarları değil, diğer kesimlere karşı özel rezerv koymuş bir uygulamaya sahip olduğuna dikkat çekti. Saraç'ın kendisine  yakın olmayan öğretim üyelerine yaşama hakkı vermediğini iddia eden Bağlı, akademik kariyeri olmayan kişileri göreve başlatıp, bu sözde akademisyenleri de Dicle Üniversitesi üzerinden de başka üniversitelere transfer edildiğini belirtti.

SARAÇ'TAN REKTÖR ADAYLARINA ASILSIZ İDDİALAR

Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç'ın rektörlük seçimi esnasında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ndeki paralel yapının elemanlarıyla birlikte diğer rektör adayları hakkında asılsız iddialar hazırlattığını ifade eden Bağlı, üniversitedeki müstahdemden en üst yöneticiye kadar bütün hiyerarşinin içerisindeki yapılanmalar  olduğunu söyledi.

"AYNI DÜŞÜNCEDE OLMAYANLAR YÖNETİMDE OLAMAZ, PROJE DESTEĞİ ALAMAZ"

Bağlı, Dicle Üniversitesi Araştırma Proje Birimi'nin kendileri olmayan hiçbir öğretim üyesine 'proje desteği' vermediğini de sözlerine eklerken yönetimde de başka düşüncede  bir yöneticiye rastlayamazsınız, dedi.

Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç'la ilgili çarpıcı açıklamalar yapan bir diğer isim ise,  2010 senesinde Dicle Üniversitesi'nden uzaklaştırılan İlahiyatçı Ahmet İnan'dı.

REKTÖR NEDEN APAR TOPAR BAŞÖRTÜSÜ TAKTI?

Rektör Saraç'ın başörtüsü takmasından dolayı memnun olduğunu dile getiren Ahmet İnan, AK Parti tarafından 'kamuda başörtüsüne serbestlik' getirildiği gün Ayşegül Jale Hanım da örtünseydi daha anlamlı olacaktı, açıklamasında bulunduktan sonra şu soruyu sordu:

"2 gün önce bir televizyon programında 'Dicle Üniversitesi'nde bir çete var dedim. 2 gün sonra ise Dicle Üniversitesi Rektörü başını örtme kararı alıyor. Bu sizce normal mi? Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç neden apar topar başörtüsü taktı?"

"BAŞÖRTÜSÜ PROJESİ SABRİ EYİGÜN'E AİT"

Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç'ın başörtüsü takma projesinin üniversitenin sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün'e ait proje olduğunu iddia eden İnan, bu grubun bir algı operasyonu peşinde olduğunu da sözlerine ekledi.

omer.sut@haber7.com

Haber7

HABERE YORUM KAT