1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle Nehrine 3 Hes projesine tepki
Dicle Nehrine 3 Hes projesine tepki

Dicle Nehrine 3 Hes projesine tepki

Kapan, Dicle Nehri'nde yapılacak olan 3 mini HES ile ilgili vaziyet planları ve proje sürecinin devam ettiğini belirterek "HES'leri yargıya taşıyacağız" dedi.

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır'da Dicle Nehri üzerinde yapılacak olan 3 HES projesi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunda onaylandı ve çalışmalara başlandı. Kentteki sivil toplum kuruluşları 90 kilometre mesafede yapılacak olan 3 HES'in Dicle Nehri'ni kurutacağını savunarak, projeke tepki gösterdi.
                                              
'KAYGILANDIRIYOR'

Diyarbakır İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Turan Kapan, Dicle Nehri'nde yapılacak olan 3 mini HES ile ilgili vaziyet planları ve proje sürecinin devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

"Dicle Nehri üzerinde daha önce yapılan barajların nehrin akışını ve debisini nasıl değiştirdiğini, özellikle yaz dönemlerinde kuruma noktasına geldiğini, bu son yapılacak olan HES'lerle birlikte nehrin tamamen can suyunun da durma noktasına bizi kaygılandırıyor. Tabi ki bizim yaşam alanlarımız, su kaynaklarımız olsun bugün kar anlayışına hizmet eden bir anlayış çerçevesinde kullanılıyor. Bu kaynaklara yönelik hükümetin ciddi tasaruflarda bulunması biz meslek odalarını kaygılandırıyor."

'YARGIYA TAŞIYACAĞIZ'

Yapılacak olan 3 HES projesinin tarihi Diyarbakır surlarının Uluslararası UNESCO Kültürel Mirası listesine aday olduğu süreci de olumsuz etkileyeceğini savunan Turan Kapan, şöyle devam etti:

"Regölatörlerin yapıldığı alanlar tarımsal nitelikli alanlardır. Klasik sulama yöntemleri ile sulamanın yapıldığı tarımsal alanlardır. Bu regölatör ile Dicle Nehri'nin kuruması ile birlikte tarım işi ile uğraşan vatandaşları mağdur edecek. Biz bunları araştırıyoruz. İlgili kurumlardan görüş aldıktan sonra yargı sürecine taşıyacağımızı söyleyebilirim."

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT