1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle Elektrik'ten Bekirhan beldesi açıklaması
Dicle Elektrik'ten Bekirhan beldesi açıklaması

Dicle Elektrik'ten Bekirhan beldesi açıklaması

DİYARBAKIR- Dicle Elektrik Dağıtım, Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Bekirhan beldesinde bazı kesimlerin öne çıkarmaya çalıştığı gibi bir elektrik sorunu olmadığı, tam aksine elektrik şebekesini yenileme ve sistemi iyileştirme çalışmalarına karşı bir diren

A+A-

Dicle Elektrik Dağıtım'dan yapılan açıklamada, Bekirhan beldesi ve bağlı köylerinde hayata geçirilmeye çalışılan uygulamanın buraya özgü olmadığı vurgulandı. Kaçak elektrik kullanmayı önlemeye dönük yeni uygulamanın dağıtım bölgesindeki 6 ile bağlı tüm köylerde gerçekleştirileceği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Dicle Elektrik Dağıtım, hiç bir müşterisinin zor durumda kalmasını istememektedir. Şirketimizin önceliği dağıtım bölgesinde yaşayan herkese kesintisiz ve kaliteli enerji verebilmektir. Ancak kayıt dışı ya da diğer adıyla kaçak elektrik kullanımı elektrik hizmetlerinin kalitesini ve sürekliliğini olumsuz etkileyen en önemli sorundur. Bu sorun, hem 79 milyon insanımızın hakkının kaybına neden olmakta, hem de bölge halkının elektriksiz kalmasına yol açmaktadır. Çözüm için şirketimiz çeşitli tedbirler almaktadır. Ancak bazı yerlerde kaçağı önlemeye dönük tedbirlere karşı bir direnç ile karşılaşılmaktadır".

"Amaç kaçak kullanmayı önlemek"

Bekirhan'da ve benzer uygulama yapılan yerlerde sayaçların direklerin tepesine alınmasının müşterileri zor duruma düşürecek bir çözüm olmadığının belirtildiği açıklamada, "Asıl amaç, halen evlerin içerisinde bulunan sayaçlara müdahale edilmesini önlemek ve bununla birlikte köy şebekesini baştan sona yenileyerek modern bir elektrik şebekesi tesis edilmesi, köy içinde aydınlatma yapılması ve sağlıklı elektrik alınmasını sağlamaktır.

Sayacı yapı dışına alınan müşterilerimizin tüketimlerini internet üzerinden takip edebilmeleri için bir şifre verileceğini açıkladık. İsteyen müşterilerimizin eski sayaçları da, tüketimlerini görebilmeleri için kılavuz sayaç olarak yerinde kalabilir. Temel hedefimiz kaçak elektrik kullanımını önlemektir. Kaçak kullanım önlenince kesintiler minimize edilir, enerji kalitesi artar. Buna karşın, bazı kesimlerin sanki ortada elektrik sorunu ya da başka sorunlar varmış gibi bir izlenim oluşturmaya çalıştığını da görüyoruz.

Bu da bölgenin enerji şirketi olarak bizi çok üzüyor. Bazı vatandaşlarımızın "kaçak elektrik kullanmayacaksak elektriğimizi kesin, elektrik istemiyoruz" türü beyanlarının sistem hakkında eksik veya yanlış bilgiye sahip olmalarından kaynaklanıyor diye düşünüyoruz ve bu görüşün Batman halkının genel görüşünü yansıtmadığını biliyoruz. Yenileme ve iyileştirme çalışmalarından vazgeçmenin mümkün olmadığının bilinmesini ve tüm vatandaşlarımızın şebeke yenileme ve sayaçların dışarı çıkarılması çalışmalarına destek olmalarını rica ediyoruz" denildi.

(İHA-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT