1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle: Devlet tek tipleştirme siyasetinden vazgeçmeli
Dicle: Devlet tek tipleştirme siyasetinden vazgeçmeli

Dicle: Devlet tek tipleştirme siyasetinden vazgeçmeli

DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, devletin tek tipleştirme siyasetinden vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Biz ayrı bir devlet kuralım demiyoruz, buranın sorunlarını buradakiler daha iyi biliyor, Ankara bilmez diyoruz. Bölgelerde yerel yönetimler olmalıdır

A+A-

Kürtlerin politik bir iade beyanı olarak savunduğu "özyönetim" talebinin devlet tarafından şiddetle engellemek ve boğmak istenmesine karşı harekete geçen Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Kongreya Jinên Azad (KJA) ile birlikte Kürdistan'ın 15 kentinde düzenleyeceği toplantılar dizinin ikincisi yapıldı.


Panele DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, HDP Van eski Milletvekilli Kemal Aktaş, DTK Divan Kurul üyesi Esme Güler'in yanı sıra DBP'li belediye eşbaşkanları ile yüzlerce yurttaş katıldı. Saygı duruşunun ardından konuşan DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, devletin tek tipleştirme siyasetinden vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı. Dicle, "Biz ayrı bir devlet kuralım demiyoruz, buranın sorunlarını buradakiler daha iyi biliyor, Ankara bilmez diyoruz. Bölgelerde yerel yönetimler olmalıdır" dedi.
 
'25 yıl daha savaşsak da yine Dolmabahçe Mutabakatı olacak'


Dolmabahçe Mutabakatı'nın PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın emekleri ile masaya getirildiğini, ama Erdoğan ve AKP'nin masayı devirdiğini dile getiren Dicle, "Masayı devirenler, elbet bir gün önderliğin demokratik özerkliğini kabul edecektir. Bugün olmasa da yarın demokratik özerlik hayata geçirilecektir. Demokratik özerklik bir barış projesidir. 25 yıl daha savaşsak da yine Dolmabahçe Mutabakatı gibi bir mutabakat olacaktır. Özerlikte devleti yok etmek yoktur. Devlet ve demokrasi vardır" diye konuştu.
 
'Kadının özgür olmadığı ülke özgür olamaz'


DTK Divan Kurulu üyesi Esma Güler, özyönetimde kadının rolüne dikkat çekerek, "Ortadoğu'da Kürtler adını duyururken, Türkiye kendi coğrafyasında Kürtlere savaş açtı. Devlet Kürt halkına topyekun savaş başlatmıştır. Dünyanın ilk ezilen halkı ve cinsi kadındır. Kadının özgür olmadığı bir ülkede özgür değildir" dedi.


HDP Van Eski Milletvekili Kemal Aktaş ise Kürtlerin demokratik özerkliğe yabancı olmadığını dile getirerek, özyönetimin sosyal, hukuk, diplomasi, eğitim, ekoloji, ekonomi, özsavunma, kadın ve kültür gibi bütün alanlarda hayata geçirileceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler