1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle barajlar nedeniyle göle dönüşebilir
Dicle barajlar nedeniyle göle dönüşebilir

Dicle barajlar nedeniyle göle dönüşebilir

Nusaybin'de süren Kentsel Politikalar Konferansı'nda konuşan DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı, Fırat Nehri'nin üzerinde yapılan barajlar nedeniyle nehir olmaktan çıkıp göle dönüştüğünü, aynı tehlikenin barajlar nedeniyle Dicle için de var olduğunu söyledi. S

A+A-

Kentlerin Doğal Kaynakları ve Çevre Politikaları başlıklı oturumu ise Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir yönetti. Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı İdris Ekmen “Elektrik Üretimi-Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Kullanımı” başlığı ile bir sunum yaptı. Enerji politikalarından söz eden Erkmen, belediyeler başta olmak üzere güneş enerjisi ve enerji az harcayan sistemler kullanması gerektiğini söyledi. Diyarbakır Güneş Evi'nin farkındalık yaratmak için iyi bir örnek olduğunu ifade eden Erkmen, sık kesilen enerji kesintilerine de değinerek, bu konuda kamunun yatırım yapması gerektiğini belirtti. Dünyada yıllık enerji kesintisinin önceden belirlendiğini, metropol kentlerde yılda yarım saat kesinti öngörüldüğünü, küçük kentlerde 2 saate kadar bu sürenin uzadığına dikkat çeken Erkmen, “Kentlerimizde bu süreler günlük olarak aşılıyor” dedi. Erkmen, GAP'tan elde edilen gelirin yapılan yatırımdan daha fazla olduğunu söyledi.

Fırat baraj olmaktan çıktı

DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı ise “Su Kaynaklarının Durumu ve Kirlenme Potansiyelleri-Korunması ve Kullanım Yöntemleri” başlığı ile yaptığı sunumda dünyadaki su miktarının yüzde 96'sinin tuzlu olduğunu, yüzde 4'ünün ise tatlı su olduğunu söyledi. Yüzde 4 tatlı suyun da sadece yüzde 2'sinin içilebilir olduğunu anlatan Sarı, sözü Diyarbakır'a getirerek kentin içme suyunun yüzde 90'ının Dicle Nehri'nden aldığını söyledi. Fırat Nehri'nin barajlar nedeniyle nehir olma özelliğini yitirdiğini ve göle dönüştüğünü anlatan Sarı, aynı tehlikenin yapılan barajlar nedeniyle Dicle Nehri için de geçerli olduğunu söyledi.

Su kaynaklarını kirletenlere yönelik yasal düzenlemelerden de söz eden Sarı, tarımdaki ilaçlama ve gübrelemenin su kaynaklarını kirlettiğine dikkat çekti. Sarı, petrol kuyularının yaratmış olduğu kirlilik konusunda denetim kurumunun hangisi olduğunun bilinmediğine dikkat çekerek, “Tarım İl Müdürlüğü, Çevre İl Müdürlüğü, DSİ, MTA… Hangisi sorumlu belli değil” dedi.

DİSKİ'nin yaptığı çalışmalardan da söz eden Sarı, kentte atık suyunu almadıkları bir yer bulunmadığını söyledi. Sarı, Diyarbakır'da halen 150 milyon liralık bir yatırım yaptıklarını bu yılın sonuna kadar da yaptıkları yatırımların 200 milyon lira olacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT