1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dicle Barajı havzasında UMKE tatbikatı
Dicle Barajı havzasında UMKE tatbikatı

Dicle Barajı havzasında UMKE tatbikatı

DİYARBAKIR- Eğil ilçesindeki Dicle Barajı havzasında, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinin (UMKE) sürdürdüğü tatbikat tamamlandı.

A+A-
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'tan gelen ekiplerin katılımıyla düzenlenen tatbikatın son gününde, senaryo gereği Dicle Barajı havzasında kayalıklarda mahsur kalanlar ve toprak kayması sonucu yaralananlar kurtarıldı.
 
Kamp şeklinde geçekleştirilen ve 4 gün süren tatbikatta, UMKE hakkında temel bilgiler edindirme, afet bölgesinde hasta-yaralıya müdahale edilmesi, ilk etapta bir davranış sergilenmesi, afet noktasında farkındalığın oluşması ve afete yönelik belirtilerin nasıl olması gerektiği konularında UMKE gönüllülerine bilgi verildi.
 
İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Sait Avar, amaçlarının bölge illerinin birlikte çalışmasını sağlamak ve medikal arama kurtarma açısından becerilerini arttırmak olduğunu belirterek, "Doğada ve kamp koşullarında yaşama alışkanlıklarını öğretmek amacıyla tatbikat yapıldı" dedi.
 
 
 
Muhabir: Hamdullah ZENGİN, Nurten Aslan 
Yayınlayan: Tevfik Işık
 

HABERE YORUM KAT